Hrvatska granična policija će ulaskom u šengenski prostor postati odgovorna za čuvanje granice Evropske unije. Zbog toga se očekuje pooštravanje prakse kontrole na graničnim prelazima sa prvim susedima. Hrvatska čeka konačne odluke po kojima bi od 1. januara, paralelno sa ulaskom u evrozonu, postala deo šengenskog prostora. Ulaskom u Šengen hrvatska granica će postati spoljna granica Unije.
Šta će to značiti za Bosnu i Hercegovinu? Hrvatska granična policija će ulaskom u šengenski prostor postati odgovorna za čuvanje granice Evropske unije. Zbog toga se očekuje pooštravanje prakse kontrole na graničnim prelazima sa prvim susedima.
Iz Spoljnotrgovinske komore podsećaju da od 30 graničnih prelaza za međunarodni transport tereta postoje samo dva prelaza na koje se mogu uvesti sve vrste robe, a da bi od početka naredne godine zbog pooštrenih kontrola mogli da budu dodatno opterećeni, prenosi BHRT. Ulaskom Hrvatske u Šengen očekujemo određene pojačane kontrole, iako nas uveravaju da u tom kontekstu neće biti novih procedura, ali vam je dovoljno da imate na raspolaganju 2 granična prelaza. Pritom se ne smije zaboraviti činjenica da Bosna i Hercegovina 72% robe izvozi na tržište EU, a prva tranzitna zemlja je Hrvatska. „Očekuju da će im nakon zvanične potvrde ulaska u šengenski prostor nadležne institucije iz Hrvatske preneti svoja iskustva sa postojećom granicom šengenske zone u Sloveniji. A iskustva prevoznika su – čekanje i detaljne kontrole.
Svjedoci smo činjenice da su na graničnim prelazima BiH u proteklih 10 godina zaista velike gužve, a sada ulaskom Hrvatske u Šengen, sve gužve koje su se dešavale na granici sa Slovenijom sele se na granicu sa BiH. i Hrvatska“, kaže potpredsjednik VTK BiH Vjekoslav Vuković. Dodaje da će Hrvatska ulaskom u šengenske prevoznike obaviti detaljnu inspekciju, što je dužna da uradi, gde će biti još veće gužve nego što jesu. „Eventualni problemi bi se mogli rešiti otvaranjem dodatnih prelaza koji imaju punu kontrolu robe ili obukom nekog od postojećih gde bi fitosanitarne inspekcije radile 24 sata“, tvrdi Nikola Grbić iz Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Srbije. RS. „Što se tiče određenih drugih prelaza na kojima je moguć uvoz i izvoz robe koja zahteva fitosanitarne ili druge inspekcije, to je isključivo stvar dve zemlje BiH i Hrvatske i u okviru tog međunarodnog sporazuma mora se tačno definisati koja granica. prelaze sa koga je na tom prelazu moguće trgovati takvim vrstama robe“, kaže portparol UNO BiH Ratko Kovačević.
U Bosni i Hercegovini postoje posebne komisije koje sarađuju sa sličnim tijelom u Hrvatskoj, a prema toj komisiji treba slati i same zahtjeve“, ističe Kovačević. U bezbjednosnom smislu, ulazak susjedne države u šengensku zonu doprinijeće većem stepenu zaštite spoljnih granica šengenskog prostora, a time i naših zajedničkih granica, saopšteno je iz Granične policije BiH. Kako kaže Zoran Galić, direktor Granične policije BiH, kroz različite oblike dosadašnje uspešne saradnje, uverili smo se da su prethodnih godina učinjeni značajni napori u oblasti zaštite granice u pomenutoj zemlji. „Samo pristupanje Šengenu bilo bi potvrda ispunjenosti svih kriterijuma, a time i potvrda veoma visokog stepena bezbednosti spoljnih granica u pomenutoj zemlji, što je posebno značajno u oblasti borbe protiv svih vrsta prekograničnih zločin“, kaže Galić.
Građani očekuju i novine kada uđu u Evropsku uniju od sledeće godine. Sistem ETIAS je trebalo da bude uspostavljen paralelno sa ulaskom Hrvatske u Šengen, ali je njegova implementacija odložena do novembra 2023. godine, piše BHRT. „Samo pristupanje Šengenu bilo bi potvrda ispunjenosti svih kriterijuma, a time i potvrda veoma visokog stepena bezbednosti spoljnih granica u pomenutoj zemlji, što je posebno značajno u oblasti borbe protiv svih vrsta prekograničnih zločin“, kaže Galić. Građani očekuju i novine kada uđu u Evropsku uniju od sledeće godine.
Sistem ETIAS je trebalo da bude uspostavljen paralelno sa ulaskom Hrvatske u Šengen, ali je njegova implementacija odložena do novembra 2023. godine, piše BHRT. „Samo pristupanje Šengenu bilo bi potvrda ispunjenosti svih kriterijuma, a time i potvrda veoma visokog stepena bezbednosti spoljnih granica u pomenutoj zemlji, što je posebno značajno u oblasti borbe protiv svih vrsta prekograničnih zločin“, kaže Galić. Građani očekuju i novine kada uđu u Evropsku uniju od sledeće godine. Sistem ETIAS je trebalo da bude uspostavljen paralelno sa ulaskom Hrvatske u Šengen, ali je njegova implementacija odložena do novembra 2023. godine, piše BHRT.