Uprava za indirektno oporezivanje BiH planira integraciju elektronske razmjene o robi i prevoznim sredstvima BiH sa Srbijom, Crnom Gorom i Hrvatskom.
Potpisanim protokolima za razmjenu podataka, UIO se obavezala na razmjenu informacija o robi i prevoznim sredstvima sa Upravom carine Srbije, Upravom prihoda i carina Crne Gore, Carinskom administracijom Hrvatske.
Kao odgovorna institucija za sprovođenje carinske politike na području BiH, UIO BIH sada planira integraciju elektronske razmjene o robi i prevoznim sredstvima BiH sa Srbijom, Crnom Gorom i Hrvatskom.
Za te potrebe raspisana je nabavka usluga navedene integracije čija je procijenjena vrijednost pola miliona KM, tačnije 585.000 KM s uračunatim PDV-om.
UPARIVANJE PODATAKA
„Prvenstveni cilj integracije je da se izvrši uparivanje podataka o robi i prevoznim sredstvima između dvije naspramne ispostave strana potpisnica. Podaci koji se automatski uparuju su: bruto masa robe, njena vrijednost i valuta u kojoj je ta vrijednost izražena“, navode iz UIO BIH.
Systematic Electronic Exchange of Data (SEED) je platforma za razmjenu informacija o robi i prevoznim sredstvima koji vrše automatsku najavu upućenja robe od strane susjednih carinskih uprava, i u suprotnom smjeru – od UIO ka svim susjednim carinskim upravama.
Kako je pojašnjeno u tenderskoj dokumentaciji, svi podaci iz carinskog podsistema Informacionog sistema UIO se automatski dostavljaju do SEED platforme tako da carinski službenici ne vrše unos nikakvih podataka u SEED.
„Zbog gore navedenog potrebna je integracija sa NCTS softverom carinskog podsistema Informacionog sistema UIO radi odgovarajuće razmjene podataka i njihove integracije“, istaknuto je.
Podsjetimo, novi kompjuterizovani provozni softver (New Computerised Transit System – NCTS) je softverska platforma u carinskom podsistemu Informacionog sistema UIO namijenjen za obradu provoznih elektronskih carinskih deklaracija. NCTS softver obezbjeđuje korisnicima rad u bespapirnom okruženju kao i vršenje poslovnih procesa koji su usaglašeni sa EU zakonodavstvom i ostalim zakonodavnim izmjenama koje priprema UIO.
Uprava za indirektno oporezivanje je augustu ove godine objavila otvoreni postupak javne nabavke za održavanje NCTS softvera u carinskom podsistemu. Ukupna procijenjena vrijednost nabavke iznosi 3,8 miliona KM bez PDV-a, odnosno 4,5 miliona KM sa PDV-om. Nakon toga, objavljen je još tender za njegovu nadogradnju.
CILJ I SVRHA PROJEKTA
Nakon integracije ova dva sistema, UIO očekuje poboljšanje usklađenosti sa propisima EU, uštedu vremena u transakcijama i pojednostavljenje procesa. Također, očekuje se povećanje trgovinskog toka i olakšavanje graničnog prelaska kamiona, bez obzira na to da li su teretni ili prazni.
UIO planira unaprijediti procedure upravljanja rizikom i osigurati pouzdane obavještajne informacije, što će rezultirati boljom efikasnošću revizije nakon carinjenja. Informacioni sistem UIO će omogućiti razmjenu informacija s relevantnim vanjskim akterima iz javnog i privatnog sektora na nacionalnom i međunarodnom nivou, čime će se unaprijediti regionalna saradnja i analiza rizika. Na kraju, projekat će obezbijediti servise za dalji razvoj efikasne trgovine i poboljšati ukupne aktivnosti olakšavanja trgovine u regionu.
Što se tiče perspektive evropskih integracija, biće postignuta povećana međupovezanost za administracije regiona, te postignut još jedan korak ka carini bez papira (e-carina).
https://www.akta.ba/