Obično sezona parenja jelena traje od kraja avgusta do sredine oktobra, kada se ove životinje češće pojavljuju na javnim putevima. Iskustvo pokazuje da se broj divljih talasa u ovom trenutku povećava. Sudar sa jelenom opasan je i za vozilo i za njegovog vozača, jer se radi o velikoj, visokoj životinji čiji šiljati, tvrdi rogovi mogu izazvati ozbiljnu štetu. Pitanje je osetljivo i sa stanovišta osiguranja i poravnanja potraživanja, jer je često predmet ozbiljne rasprave da li je vozač, drumski operater ili lovačka kompanija odgovorna za divljanje.
Prilikom vožnje na putu poželjno je držati veću udaljenost iza vozila ispred, pa ima vremena za djelovanje ako se sudari sa divljinom ili je zbog divljine prisiljen brzo kočiti ili manevrirati, upozorava Nacionalni odbor za prevenciju nesreća ORFK na svojoj web stranici.
U slučaju nesreća koje uključuju oštećenje imovine ili lične povrede tokom nesreća divljeg wadinga, mora se ispitati niz okolnosti kako bi se utvrdila odgovornost. U svakom slučaju, obavezno motorno osiguranje ni na koji način ne može pokriti troškove popravke operatera vozila, jer ovo osiguranje pokriva samo slučajeve kada je uzrok nesreće drugi učesnik u saobraćaju koji je takođe pokriven KGFB osiguranjem. U divljem wadingu, s druge strane, nema govora o drugom vozilu. Može biti i pitanje da li je opasnost od divljih životinja naznačena znakom upozorenja, da li se divlje mahanje odvijalo u lovištu, da li je došlo do prebrze vožnje, da li se uopšte moglo očekivati da životinja iskoči itd. Korisni detalji o pravnoj pozadini divljeg wadinga mogu se naći u drugom priloženom članku:
Jelenski grgeč traje od kraja avgusta do sredine oktobra, u zavisnosti od vremenskih i geografskih uslova. U početku, bikovi obično čine da se njihov glas čuje u zapadnim dijelovima zemlje, u okruzima Somogy, Zala, Vas i Győr-Moson-Sopron, a crveni jelen iz regija Zemplén zatvara liniju koja se kontinuirano kreće u pravcu sjevera, sjeveroistoka. Efekat bezbednosti na putevima sezone parenja jelena je da se na putevima češće pojavljuje divlja divljač i povećava se broj pogodaka jelena.
Tokom sezone jelena, učesnici u saobraćaju treba da očekuju da se životinje pojave na našim putevima, a ne samo na onim deonicama puta označenim znakovima opasnosti „Zveri.“ Tokom perioda urlikanja bikova, životinje su mnogo aktivnije, njihov osećaj opasnosti se smanjuje, tako da lako mogu da istrče na put. Kretanje jelena obično jenjava tokom vjetrovitih perioda, ali tokom sumraka i kada se vrijeme ohladi, igra se više kreće.
Ako je životinja detektovana od strane vozača, onda je vredno usporiti, jer je ponašanje divljih životinja nepredvidivo. Njihovo skakanje, galopiranje brzo i naglo mijenjanje smjera može se očekivati u bilo kojem trenutku. Kada se životinje uoče, očekujte da će možda biti više ljudi u tom području.
Kada velike divlje životinje skoče ispred vozila, vredi pokušati da izbegnete sudar pre svega kočenjem i trubanjem, kao i da se postigne smanjenje uticaja sudara. Iznenadna promjena smjera na seoskom putu je opasan manevar, posebno pri velikoj brzini, i može imati ozbiljnije posljedice od udaranja životinje – gubitak kontrole nad automobilom, plutanje, prevrtanje, udaranje u drvo ili direktno sudaranje s nadolazećim.
Ako dođe do nesreće, ona mora biti signalizirana drugim učesnicima u saobraćaju (svetla za opasnost, postavljanje trougla), igra se ne sme bockati ili skretati sa puta, jer ako je još uvek živa, može izazvati povredu svojim rogovima, ugrizom ili udarcem. U slučaju nesreće morate obavijestiti vlasti – broj za hitne slučajeve 112 – i čekati policijsku akciju. Mrtva divlja životinja ne sme biti uklonjena sa lokaliteta, smatra se vlasništvom lokalnog lovačkog preduzeća, njeno uklanjanje se smatra krađom.
https://www.mkfe.hu/