Drumski teretni transport je okosnica trgovine i transporta na evropskom kontinentu. Kamioni prevoze 73,1 odsto ukupnog teretnog prevoza preko zemljišta u Evropskoj uniji.
Šta su kamioni?
-
Evropski sistem klasifikacije definiše kamione kao „motorna vozila sa najmanje četiri točka, koja se koriste za transport robe“. Imaju masu veću od 3,5 tone.
- Prema ovom sistemu, kamioni su ili klasifikovani u kategoriji N2 (nosivosti više od 3,5 tone) ili N3 (nosivosti više od 16 tona).
- N3 vozila se nazivaju i ‘teški kamioni’ ili ‘teška komercijalna vozila’.
-
Krajnje korišćenje kamiona u velikoj meri varira – oni se, na primer, mogu koristiti za dugotrajnu ili regionalnu isporuku, za izgradnju ili za opštinsku upotrebu.
-
U zavisnosti od njihove misije, većina kamiona je prilagođena pojedinačnoj osnovi, često u višestepenom procesu, kako bi se zadovoljili specifični zahtevi. One mogu da variraju od broja osovina do veličine motora, rezervoara za gorivo ili taksija, do visine šasije.
-
Kada se uzme u obzir kompletno vozilo – kruto telo ili traktor plus prikolica – tržište kamiona postaje još složenije. Postoje bukvalno hiljade oblika i veličina kamiona.
Zašto su kamioni toliko važni?
- Drumski teretni transport je okosnica trgovine i transporta na evropskom kontinentu.
- Kamioni prevoze 73,1 odsto ukupnog teretnog prevoza u Evropskoj uniji.
- Kamioni funkcionišu kao dio logističkog lanca čije komponente takođe uključuju, pomorski, vazdušni i željeznički transport. Dok odvojeno, svako ima svoje prednosti, kombinovano formiraju integrisani sistem.
- Ostali režimi transporta takođe zavise od kamiona za prebacivanje tereta u skladišta i sa depoa, železničkih terminala, aerodroma i luka.
- Ne samo da kamioni ostaju najsnabiljniji, najodgovorniji i ekonomski način transporta za ogromnu većinu robe i tereta, već su od suštinskog značaja i za funkcionisanje većeg, integrisanog evropskog logističkog i transportnog sistema.
- Većina naših dnevnih potrepština, kao što su sveža hrana iz supermarketa ili prodavnice na uglu, elektronika i aparati, odeća i slično, zavise od kamiona u nekom trenutku u lancu distribucije.
- Mnoge osnovne javne usluge pružaju kamioni, kao što su prikupljanje otpada, vatrogasne i građevinske usluge.
Drumski teretni transport je okosnica trgovine i trgovine na evropskom kontinentu. Kamioni prevoze 73,1 odsto ukupnog teretnog prevoza preko zemljišta u Evropskoj uniji.
U ciframa
- 6,2 miliona – Danas je u opticaju oko 6,2 miliona kamiona širom EU.
- 13 godina – Prosečna starost evropskih kamiona je 13 godina.
- U EU je u 2020. godini prodato 247.499 novih kamiona, što je pad od 25,7 odsto u odnosu na 2019. godinu.
- 54 – U Evropi postoje 54 montažne fabrike kamiona.
- U EU je 2020. godine proizvedeno 435.976 kamiona.
- Širom sveta u 2020. godini izvezeno je 159.190 kamiona (preko 5 tona) u vrednosti od 5,7 milijardi evra.
- 4,9 milijardi evra – Kamioni ostvaruju godišnji trgovinski suficit od 4,9 milijardi evra za EU.
- 50 odsto teških kamiona izgrađenih u Sjedinjenim Državama sada dolazi iz evropskih fabrika, zasnovanih na evropskoj tehnologiji.
- 96,5 odsto svih novih kamiona koji se prodaju u Evropskoj uniji napaja se dizelom, a 0,1 odsto benzincem.
- 3,4% – Vozila sa alternativnim pogonom (baterijska električna, plug-in hibridna, hibridna i alternativna goriva) zajedno predstavljaju 3,4 odsto prodaje novih kamiona u EU, ali samo 0,7 odsto svih kamiona na putu danas.
- <1% – Zaista, kamioni sa alternativnim električnim pogonom predstavljaju manje od jedan odsto trenutne flote teških kamiona.
- U sektoru drumskog prevoza zaposleno je 3.090.000 ljudi.
- 27,5% – Performanse drumskog teretnog transporta (mjereno u milijardu tona-kilometara) porasle su za 27,5 odsto između 2000. i 2018. godine.
- 150 km – U savremenim ekonomijama 85 odsto drumske teretna vozila prevoze teret na razdaljinama od 150 kilometara ili manje, duž trasa za koje nijedan drugi vid transporta ne bi bio realan. Manje od 1% se transportuje na udaljenosti preko 1000 km.
- 55% – Uprkos povećanju teretnog transporta, smrtni slučajevi koji uključuju vozila teške robe smanjeni su za 55 odsto između 2001.
Širom svijeta u 2020. godini izvezeno je 159.190 kamiona (preko 5 tona) u vrednosti od 5,7 milijardi evra. Kamioni ostvaruju godišnji trgovinski suficit od 4,9 milijardi evra za EU. (izvor:https://www.acea.auto/)