LONDON – Cijene nafte stabilizovale su se u srijedu na međunarodnim tržištima blizu nivoa od 93 dolara, balansirajući između zabrinutosti oko potražnje podstaknute čestim znacima recesije i straha da će Rusija prekinuti isporuke nafte i gasa.
Na londonskom tržištu cijena barela posle podne je bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i iznosila je 92,85 dolara. Nije bilo značajnijih promjena ni na američkom tržištu, gde se barel trgovao po cijeni od 86,97 dolara. Cijene su jutros pale pod pritiskom novih naznaka globalne recesije, što bi značilo i slabiju tražnju za naftom.
Agencija za kreditni rejting Fič saopštila je u utorak da je obustava isporuke ruskog gasa gasovodom Sjeverni tok 1 povećala šanse za recesiju u evrozoni. Sumorno raspoloženje podgrijevaju signali da će Evropska centralna banka na zasedanju u četvrtak snažno podići kamate u evrozoni, a američki Fed bi trebalo da ih ponovo podigne krajem meseca.
Pogoršanje izgleda tražnje najavljuju i slabi ekonomski podaci iz Kine u kontekstu politike nulte tolerancije na kovid. Kineski uvoz sirove nafte pao je u avgustu za 9,4 odsto na godišnjem nivou, pokazuju podaci carine objavljeni u srijedu.
„Obustava prodaje nafte iz američkih strateških rezervi i embargo EU na rusku naftu predstavljaju globalnu krizu snabdijevanja ove zime“, rekao je analitičar PVM Stiven Brenok. Cijene su išle u prilog i očekivanjima da će najnoviji izveštaji iz SAD pokazati pad zaliha nafte u protekloj nedjelji. Zalihe sirove nafte su pale za 733.000 barela, pokazalo je preliminarno istraživanje Rojtersa. Zbog praznika početkom nedelje, Američki institut za naftu (API) i vlada u Vašingtonu objaviće izveštaje dan kasnije, tokom srijede, odnosno četvrtka.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) je danas posebno saopštila da je cijena barela nafte njenih članica u utorak pala za 81 cent na 99,03 dolara.
(izvor:https://www.seebiz.eu/)