Međunarodni javno-privatni konzorcijum istražiće u kojoj meri vozila na solarni pogon doprinose prelasku na potpuno električnu mobilnost u EU. Partnerstvo se zove SolarMoves i, pored TNO-a, uključuje Fraunhofer institut za solarne energetske sisteme ISE, Sono Motors i IM Efficiency.
Pilot projekat se sprovodi u ime Generalnog direktorata Evropske komisije za mobilnost i transport (DG MOVE). Riječ je o istraživanju potencijala vozila na solarni pogon i njihovog utjecaja na buduće politike i propise infrastrukture za punjenje električne energije u Evropi.
EU i njene države članice imaju ambiciozne ciljeve za postizanje sistema mobilnosti bez emisija u narednoj deceniji. Ovo će zahtevati značajna ulaganja u infrastrukturu za punjenje automobila. Primena solarne tehnologije u i na električnim vozilima može ponuditi rešenje ovde. Prethodna istraživanja su pokazala da solarni paneli na električnim automobilima mogu osigurati da im se godišnje naplaćuje oko 25 odsto manje. U sunčanim područjima ovo smanjenje može doseći čak i do 40 posto.
Rastuće tržište
Do 2030. godine električni automobili sa solarnim panelima mogli bi da čine oko 10 odsto celokupnog tržišta. Postoji nekoliko automobila sa solarnim ćelijama u razvoju. Pored toga, više od 30 kamiona već se vozi Evropom sa solarnim ćelijama na krovu svojih prikolica, čineći drumski transport održivijim zahvaljujući solarnoj energiji. Pored toga, gradski autobusi su već opremljeni solarnim ćelijama kako bi se smanjile emisije i troškovi goriva. Nedavno je najavljeno da će voziti prikolice opremljene solarnim panelima.
Praćenje efikasnosti za predviđanje potrebne infrastrukture
U toku je trogodišnji pilot projekat u kojem se modeli kombinuju i verifikuju praćenjem i testovima na putu. Solarni paneli su integrisani u različita vozila (automobili, kamioni, autobusi i kombiji). Vozila će takođe biti opremljena senzorima za merenje i određivanje sunčevog zračenja u realnim uslovima širom Evrope. Rezultati bi trebalo da pruže uvid u poboljšanje efikasnosti električnih vozila integrisanom solarnom tehnologijom. Na osnovu toga, cilj je da se utvrdi integralni potencijal ove tehnologije i predvidi koja bi infrastruktura za punjenje bila potrebna ako bi značajan deo svih električnih automobila bio opremljen solarnom tehnologijom u narednim godinama. Rezultati će na kraju biti prevedeni u set političkih preporuka za Evropsku komisiju.
https://www.ttm.nl/