Prvi austrijski centar za istraživanje vodika Hydrogen Center Austria – HyCentA – postoji od 2005. godine. Nakon promocije u COMET programu finansiranja, sada nastavlja svoja istraživanja na kampusu TU Graz kao K1 kompetentni centar.
HyCentA u kampusu Inffeldgasse u TU Gracu je jedina neuniverzitetska istraživačka institucija u Austriji koja se bavi isključivo istraživanjem i razvojem tehnologija zelenog vodonika. Od svog osnivanja 2005. godine, HyCentA provodi zajedničke projekte sa vodećim kompanijama i naučnim partnerima za proizvodnju, distribuciju, skladištenje i primjenu obnovljivog vodika – pokrivajući cijeli lanac vrijednosti. Pored TU Graz (50% akcija), HyCentA je u vlasništvu i Istraživačkog udruženja za motore sa unutrašnjim sagorevanjem i termodinamiku, Magna i OMV.
Početkom 2023. godine, HyCentA je porasla od COMET projekta do COMET centra u COMET
programu finansiranja FFG (Österreichische ForschungsförderungsgmbH).
COMET je vodeći program za finansiranje istraživanja više od 20 godina i gradi mostove između nauke i industrije za održivu budućnost.
Program promovishe osnivanje kompetentsiјskih tsentara, chiјe jezgro istrazhivachki program na visokom nivou koјi zaјednichki definishe industriјa i nauka. Od 2008. godine, program je naslednik programa Centra za kompetentnost Kplus i K-ind/K-net pokrenutih 1998. godine i ima za cilj dalje jačanje kulture saradnje između industrije i nauke i ubrzanje razvoja zajedničkih istraživačkih kompetencija i njihove eksploatacije. Postoje tri programske linije za implementaciju COMET-a, pri čemu su formati “COMET Center” (K1 ili K2) i “COMET Projects” (ranije “K Project”) prošireni linijom “COMET Module” kako bi se uspostavile nove teme orijentisane ka budućnosti sa posebno rizičnim istraživanjima.
HyCentA-COMET centre za kompetencije finansiraju savezna vlada (BMK i BMAW) i savezne države Štajerska, Gornja Austrija, Tirol i Beč.“Želimo značajno da unapredimo održivo društvo vodonika, jer smo uvereni da zeleni vodonik mora biti deo rešenja za klimatski neutralni energetski sistem. Odobrenje COMET-K1 Centra omogućava nam da sprovedemo sveobuhvatno istraživanje elektrolizatora vodonika, sistema za skladištenje i gorivih ćelija, koji su posebno relevantni za budućnost. Sada takođe možemo posvetiti više pažnje holističkom pogledu na vodonik u oblastima električne energije, snabdevanja toplotom, transporta i industrije,” kaže Aleksandar Ratner, naučni direktor kompanije HyCentA.
Novi
COMET centar “HyCentA” pokazuje rastući značaj zelenog vodonika, proizvedenog iz obnovljivih izvora energije kao što su hidro, vetar i solarna energija. Posebno se bavi izazovima dekarbonizacije industrije i održive cirkularne ekonomije,” naglašavaju dva generalna direktora FFG-a Henrietta Egerth i Klaus Pseiner.
Sa
HyCentA, Štajerska ima COMET centar kompetencija koji je od velikog značaja, posebno s obzirom na energetsku tranziciju. Uveren sam da će tehnologije zasnovane na vodoniku biti suštinski ključ zelene transformacije. Štajerska je već pionir u razvoju ove napredne tehnologije, jer se 60 odsto svih austrijskih istraživačkih aktivnosti u oblasti vodonika odvija u našoj pokrajini”, kaže Barbara Eibinger-Miedl, pokrajinska ministarka za ekonomske poslove i istraživanje.
Od Power-to-X do cirkularne ekonomije
HyCentA upravlja jednom od najmodernijih istraživačkih infrastruktura vodonika u Evropi. Fokus je na proizvodnji obnovljivog vodonika putem elektrolize i skladištenja viška električne energije u slučaju vremenskog i/ili lokalnog prekomernog snabdevanja obnovljivim izvorima energije (Power-to-X). Pored toga, rade se na inovativnim tehnologijama skladištenja i gorivnim ćelijama za sektor energije i goriva i istražuju se održiva pogonska rešenja za mobilnost sa novim gorivim ćelijama i sistemima za skladištenje. Tema cirkularne ekonomije tehnologija vodonika i optimizacije tehnološkog sistema za korišćenje obnovljivog vodonika je takođe žarište.
Tim HyCentA od 70 članova radi na nekoliko ciljeva kako bi omogućio prelazak na održivu tehnologiju vodonika, uključujući smanjenje troškova tehnologija. Na kraju, treba postići veći stepen samodovoljnosti sa obnovljivom energijom, povećanje otpornosti energetskog sistema i obezbeđivanje lokacije stvaranjem domaće dodate vrednosti. Ukupno oko 40 vodećih nacionalnih i međunarodnih naučnih partnera i kompanija istražuje tehnologije vodonika zajedno sa HyCentA u COMET programu kako bi preveli najnovija naučna dostignuća u konkretne industrijske primene.
https://www.verkehr.co.at/