Otkako je eskalirao sukob između Izraela i Hamasa, svijet strahuje od zatvaranja Sueckog kanala, koji prolazi 12% svjetske trgovine i kroz koji dnevno prolaze brodovi s teretom vrijednim 10 milijardi dolara. Zatvaranje kanala bi svakako rezultiralo povećanjem cijena svih dobara, uključujući i hranu.
Kada je Suecki kanal zatvoren prije dvije godine zbog nasukavanja ogromnog broda, posljedice su bile dalekosežne. Trebalo je pola godine da se normalizuju lanci snabdevanja, prenosi HRT.
Već prvim danima rata reagirale su svjetske burze. Od početka sukoba cijena sirove nafte skočila je za 10%. Zatvaranje kanala bi zbog toga uticalo ne samo na naftu, već i na cenu drugih roba.
– To će sigurno imati utjecaja na sve ostale proizvode, pa i na hranu, jer je to zakon povezanih plovila i rast cijena nafte ne može se a da se ne odrazi na rast drugih proizvoda, kazao je Robert Jurišić, agroanalitičar.
Stručnjakinja Zvjezdana Blažić, međutim, ne očekuje da će u Europi biti gladna jer proizvodi dovoljno za svoje potrebe, ima i za izvoz, ali će broj gladnih u svijetu, zbog sukoba, sigurno rasti. Hrvatska većinu svoje hrane uvozi iz zemalja unutar europskih granica, pa bi dijelila europsku sudbinu.
– Šta je sigurno, ako bi se sukob širio ili trajao duže, s obzirom na utjecaj na cijene energenata, da to dovodi do velikih ekonomskih poremećaja, svi napori Vlade i centralnih banaka da zaustave inflaciju onda bi pali usput i u tim situacijama bi vrlo vjerojatno doveli do inflacije cijena hrane, rekla je Zvjezdana Blažić, savjetnica za prehrambenu i poljoprivrednu politiku.
Za brojne siromašne građane, ovo bi bio novi udarac. Iako inflacija posustaje, potrošnja hrane ostaje preopterećena za mnoge.
https://pomorac.hr/2023/10/25/prijeti-li-sueskom-kanalu-zatva