Sistem je implementiran u posebno razvijenu mobilnu mrežu. Rezultati su prva demonstracija sistema koji može da obezbedi povezanost kao što su mobilne i Wi-Fi mreže, kao i tačne informacije o mestu i vremenu kao što je GPS. Očekuje se da će ova tehnologija biti važna za aplikacije kao što su automatizovana vozila, kvantna komunikacija, održiva proizvodnja električne energije i sledeća generacija mobilnih mreža.
Rezultati proizilaze izprojekta SuperGPS, saradnje između VU Amsterdama, TU Delfta i VSL-a – Nacionalnog metrološkog instituta Holandije. “Cilj projekta je bio razvoj alternativnog sistema pozicioniranja zasnovanog na mobilnoj mreži umjesto satelita, koji je također robusniji i precizniji od GPS-a,” kaže Jeroen Koelemeij, docent na VU Univerzitetu u Amsterdamu.
Potreba za alternativnim navigacionim sistemom
Veliki deo kritične infrastrukture oslanja se na satelitske navigacione sisteme kao što su američki GPS i evropski Galileo. Međutim, ovi sistemi imaju ograničenja i ranjivosti: primljeni radio signali su slabi, a pozicioniranje postaje netačno kada se radio signali reflektuju ili blokiraju zgradama. Pored toga, sve je veća zabrinutost nacionalnih vlasti da sve više radio talasa uznemirava (ilegalna) oprema za smetnje.
“Mnogo kritične infrastrukture, ali i građana i vlasti, zavisi od GPS i sličnih satelitskih navigacionih sistema. Ali ne postoji rezervni sistem,” kaže Kristijan Tiberije sa Tehnološkog univerziteta Delft i koordinator projekta. “Shvatili smo da sa nekoliko pametnih inovacija možemo transformisati telekomunikacionu mrežu u veoma preciznu alternativu GPS-u.”
Hibridni optički bežični sistem sa GPS preciznošću
Jedna od inovacija sastoji se u povezivanju visoko preciznog atomskog sata sa mobilnom mrežom. Ovo omogućava sistemu da šalje savršeno tempirane poruke za pozicioniranje, baš kao što GPS koristi atomske satove u satelitima. Ova veza koristi postojeću optičku mrežu. “Ovom tehnikom možemo da pretvorimo mrežu u distribuirani atomski sat širom zemlje, sa brojnim novim aplikacijama kao što je precizno pozicioniranje. A sa hibridnim optičkim bežičnim sistemom koji smo sada razvili, u osnovi svako može da pristupi našem atomskom vremenu. Nudi izuzetno precizan radio sat koji radi do milijarditog dela sekunde,” kaže Erik Dierikx, naučnik u VSL-u.
Pored toga, sistem koristi radio signale sa mnogo većom propusnošću nego obično. Ovo pomaže u prepoznavanju zbunjujućih refleksija u navigacionoj opremi, što može povećati tačnost lokacije. Istovremeno, propusnost u radio spektru je oskudna i stoga skupa. Ovo zaobilazimo putem signala u brojnim užim širinama opsega, raspoređenim preko velike “virtuelne” propusnosti. Signali stoga koriste samo mali deo radio spektra, a takođe su sličniji onome što se trenutno koristi u mobilnim mrežama,” kaže Gerard Janssen iz TU Delft-a.Rezultati objavljeni u časopisu Nature omogućeni su grantovima Holandske organizacije za naučna istraživanja (NWO), domena primenjenih inženjerskih nauka.. https://www.ttm.nl/