“Savjet ministara BiH može preispitati primjenu ove odluke i prije isteka roka njenog važenja, u slučaju ispunjenosti ciljeva njenog donošenja”, stoji u prijedlogu odluke.
Goran Ivanović iz Asocijacije sertifikovanih proizvođača peleta vijest o ukidanju zabrane za izvoz peleta ocjenjuje kao dobru ali zakašnjelu.
„Odluka je kasno stigla. Mi već dva mjeseca nemamo nikakvu prodaju na domaćem tržištu, a struja i sirovina nam je poskupila, tako da je neisplativo prodavati po ograničenim cijenama. Firme su dovedene do ruba propasti“, kaže Ivanović.
On kaže da su zabranom izvoza u tešku situaciju dovedeni i njihovi stalni kupci u inostranstvu.
„Imamo narudžbe i primljene avanse iz prošle godine i tu ćemo pokušati da ispregovaramo da im ne vraćamo novac već da im isporučimo pelet“, rekao je Ivanović.
Zaključio je da je proizvođačima nanesena ogromna šteta, zbog čega bi trebali razmisliti o tužbama.
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori Republike Srpske Lazo Šinik rekao je za CAPITAL da bi bilo dobro da se ovaj prijedlog što prije usvoji navodeći da su proizvođači peleta bili neopravdano zakinuti za prihode iz izvoza.
„Zabranom su najviše bili pogođeni proizvođači peleta iz RS koji proizvode mnogo više nego što je potrebno našem tržištu, a nije im dozvoljeno da to izvoze, a ogrevu jeste, što je jedan nonsens koji ne postoji nigdje u okruženju. Moglo bi se dosta govoriti o tome kako se Savjet ministara u prethodnom sazivu ponašao po ovom pitanju“, rekao je Šinik.
Podsjećamo, proizvođači peleta u Republici Srpskoj nedavno su uputili dopis premijeru RS Radovanu Viškoviću u kojem su naveli da je domaće tržište u potpunosti snabdjeveno peletom te će da svako dalje produženje zabrane izvoza dovesti do uništenja ove industrije u RS. Podsjećamo, Vlada RS je početkom decembra prošle godine zatražila od Savjeta ministara BiH da na 60 dana dozvoli izvoz peleta, ali se od tada ništa nije promijenilo i zabrana je i dalje na snazi.
Mjesec dana prije toga Vlada je donijela odluku da do kraja marta 2023. ograniči cijenu peleta na 480 KM plus PDV. Iako je zabrana izvoza donesena kako bi se stabilizovalo domaće tržište i smirilo “divljanje” cijena, malo ko je osjetio bilo kakve benefite.
Sa mjesec dana zakašnjenja „Šume Srpske“ su objavile spisak preduzeća sa kojima će biti zaključeni ugovori za ovu godinu.
Prema tom spisku, najveće količine dobiće preduzeća u okviru „Fagus grupe“ – ukupno 26.573 metara kubnih trupaca.
Odmah iza „Fagusa“ su preduzeća „Nova DI Vrbas“ i Nova DIPO“, u vlasništvu biznismena Ljubomira Ćubića koje su zajedno dobile 25.595 kubika.
Slijedi „Drvoprodex“ iz Srpca koji je dobio 16.335 kubika, „Mega drvo“ iz Bijeljine sa 14.604 kubika, „Savox“ Milići sa 14.000 kubika i „Petroprojekt“ Bratunac sa 12.893 kubika.
Proizvođači do 30. januara mogu slati prigovore, a kompletan prijedlog rang liste možete pogledati OVDJE.
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori Republike Srpske Lazo Šinik rekao je za CAPITAL da ugovori još nisu potpisani, ali da je dobro što je objavljena rang lista subjekata koji su aplicirali i koji sada imaju rok od tri dana da ulože prigovor ako za to imaju razlog.
„Nakon što se riješe prigovori ako ih bude, krenuće potpisivanje ugovora, a ja očekujem da to bude iduće sedmice“, rekao je Šinik i dodao da u prethodnih mjesec dana nije bilo ugroženo poslovanje privrednika jer su svi dobili određene količine sortimenata.
Kazao je da će uvijek biti pojedinačnih primjedbi, ali da je ključno da se „Šume“ pridržavaju pravila koja su ustanovljena i da nema nikakvih favorizovanja.
Iako su dobili najviše trupaca, generalni direktor „Fagusa“ Miroslav Malijević kaže za CAPITAL da su to znatno manje količine sirovine nego što je predviđeno desetogodišnjim i petogodišnjim ugovorima koje su ranije potpisali sa ovim javnim preduzećem.
Zbog toga će tražiti poštovanje ranije potpisanih ugovora.
„Mi ćemo tražiti količine koje nisu ispoštovane ugovorom u prethodnim godinama“, rekao je Malijević.
Direktor „Drvoprodexa“ Darko Partalo kaže da još nije vidio rang listu, ali ističe da na raspodjelu utiče rezultat poslovanja, dok je najvećim strateškim preduzećima koji imaju višegodišnje ugovore smanjena vrijednost boda, na osnovu kojeg oni dobijaju sirovinu, kako bi ta raspodjela bila što pravednije raspoređena.
„Šume Srpske“ još nisu potpisale ugovore sa drvoprerađivačima za ovu godinu, iako je proteklih godina praksa bila da se oni zaključe do kraja decembra, a kao razlog u resornom ministarstvu su naveli kašnjenje sa dostavljanjem podataka, kao i formiranje nove Vlade RS.