Na njemačkim autoputevima uskoro bi moglo da konačno bude uvedeno ograničenje brzine – i to iz jednog neočekivanog razloga. Iako su se, naime, eksperti za bezbednost na drumu godinama bezuspešno borili za jedinstveno nacionalno ograničenje brzine, izgleda da bi zaštita životne sredine zapravo mogla da bude odlučujući faktor.
Presudom Višeg upravnog suda Berlin-Brandenburg po tužbi Deutsche Umvelthilfe i ekološkog udruženja BUND, nemačkoj saveznoj vladi naloženo je da odmah usvoji mere za veću zaštitu klime u saobraćaju i građevinarstvu, među kojima je ograničenje brzine na autoputevima. Vlada se žali na presudu, ali čini se da je odbrojavanje počelo.
– Sudska presuda utrla je put budućem ograničenju brzine na nemačkim autoputevima – rekao je Jirgen Resch, generalni direktor Deutsche Umvelthilfe, za portal T-online.
Prema trenutnim proračunima, ovo bi moglo da uštedi najmanje jedanaest miliona tona CO2 godišnje.
– Nijedna druga mera sama po sebi ne donosi sličan rezultat, a da istovremeno poreske obveznike košta 0 evra.
Resch je uveren da je uvođenje ograničenja brzine nezaustavljivo. Sudska presuda o klimatskoj politici je „veoma jasan zahtev da se prestane sa izbegavanjem i odlaganjem mera“, rekao je.
– Ne znam da li su političari dovoljno hrabri da sledeće godine uvedu ograničenje brzine, ili treba da čekamo konačnu presudu Saveznog upravnog suda. Onda će to biti 2025. ili 2026. – dodao je.
Vladajuća nemačka „Semafor koalicija“ nije jednoglasna oko ovog pitanja. Dok je FDP čvrsto protiv ograničenja brzine, Savez 90/Zeleni je snažan zagovornik. Nedavno istraživanje pokazuje da bi 57% Nijemaca želelo da vidi ograničenje brzine na autoputu.
NevClimate Institute kritikovao je činjenicu da Nemačka ne primenjuje čak ni jednostavne mere kao što je opšte ograničenje brzine. Institut redovno objavljuje analizu „Climate Action Tracker“, koja procenjuje klimatske politike više od 40 zemalja, a učinak Nemačke u oblasti zaštite klime je klasifikovan kao „neadekvatan“.
Izvor: ROADPOL