Platili ste inostrane račune sa uračunatim PDV-om. Sigurno znate da je moguć povrat PDV-a i to na različite usluge. Povratom inostranog PDV-a pravna lica iz Bosne i Hercegovine mogu uštedeti čak 1/5 inostranih troškova pošto većina stopa PDV-a u evropskim državama iznosi oko 20% ( kreću se u rasponu od 17 do 27%).
Cash Back IMO je regionalni lider za usluge povrata inostranog PDV-a. Grupu čine kancelarije u Beogradu, Zagrebu, Skopju, Podgorici i Sarajevu. Grupa ima mrežu kooperantskih kacelarija u državama EU i u SAD.
BH-firme mogu refundirati (vratiti) PDV koji su platile u inostranstvu po osnovu troškova usluga, kao što su:
- troškovi goriva i putarine,
- servisiranje i šlepovanje vozila,
- saobraćajne kazne i razne takse,
- hotelski smeštaj, troškovi sajmova, seminara i simpozijuma,
- obuke i edukacije,
- troškovi raznih kotizacija,
- troškovi dorade i obrade proizvoda; atestiranje i certifikacija,
- troškovi reklame i propagande,
- advokatske usluge,
- iznajmljivanje automobila,
- troškovi sportskih i poslovnih zabava.
Zasada je refundacija moguća iz evropskih zemalja: Austrije, Belgije, Bugarske, Danske, Finske, Francuske, Irske, Islanda, Luksemburga, Malte, Hrvatske, Slovenije, Holandije, Norveške, Švedske, Švajcarske. Takođe, refundacija je moguća i iz Monaka i Velike Britanije.
Od 1. januara 2019. uspešno se vraća PDV i iz Mađarske.
– Osim Hrvatske i Slovenije, možemo vam izvršiti povrat i iz drugih država EX YU: iz Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore – navode u Cash Back IMO.
Načelno, povrat inostranog PDV-a je moguć po svim fakturama inostranih dobavljača u kojima je iskazan i obračunat inostrani PDV, pod uslovom da je dobavljač iz jedne od pomenutih država.
– Najčešći troškovi za koje vršimo povrat su gorivo i putarina, ali samo za kamione, autobuse i brodove (za putničke automobile nije moguće izvršiti povrat). Zatim, tu su i hotelski smeštaj, sajmovi, izložbe, prezentacije, kongresi, obuke i edukacije, obrada i dorada proizvoda. Moguće je vratiti PDV i za razne usluge tipa: marketinške usluge, advokatske i slično – navode u ovoj kompaniji.
Kako objašnjavaju, u većini zemalja zahtevi za refundaciju za tekuću godinu se podnose do kraja juna naredne godine. To znači da je zahtev za refakciju PDV-a plaćenog tokom kalendarske 2022. godine moguće podneti najkasnije do 30. juna 2023. godine. Izuzetak su Holandija i Velika Britanija.
– Napominjemo da naknadu za svoju uslugu naplaćujemo tek nakon izvršenog povrata – navode u Cash Back IMO.
U ovoj kompaniji ističu i da pravo na povrat PDV-a imaju strana pravna lica koja koja su registrovana u sledećim državama: Austrija, Bosna i Hercegovina, Belgija, Crna Gora, Danska, Holandija, Hrvatska, Nemačka, Norveška, Mađarska, Rumunija, Severna Makedonija, Slovačka, Slovenija, Velika Britanija, Turska.