Kako je saopšteno iz kompanije DB Schenkler, virtuelno skladište smanjuje troškove isporuke, skraćuje vrijeme isporuke i štiti životnu sredinu.
– Ovo je primjer onoga što logistika budućnosti može da učini za kupce. Cilj je da se izbegne nepotrebno skladištenje i da se lanci snabdijevanja učine još stabilnijim i fleksibilnijim – kaže Teves.
Suočeni sa sve većim izazovima u globalnoj logistici, digitalne inovacije poput isporuke rezervnih delova putem 3D štampanja stvaraju stvarnu dodatnu vrijednost za kupce u mnogim oblastima.
– Želimo da skratimo razdaljine i da istovremeno zadržimo proizvode dostupnim brže i jeftinije. Da bismo to postigli, u potpunosti smo posvećeni digitalnim inovacijama – objasnio je Teves.
U pilot projektima, DB Schenker je već uspešno testirao virtuelno skladište, dizajnirano za kupce sa tržišta mašinstva, automobilske industrije i železničkog transporta. Dijelovi kao što su ručke, obloge i kućišta proizvodili su se po zahtevu bliskih kupaca. Bez prethodne proizvodnje i skladištenja, proizvodnja na zahtev smanjuje troškove kapitalnih obaveza. Nova Schenker usluga sa virtuelnim skladištem sada se nudi širokom spektru kupaca u celom svetu.
DB Schenker blisko sarađuje sa Deutsche Bahn-om, koji već ima duboko iskustvo u 3D štampanju – sa 80.000 dijelova proizvedenih od različitih materijala i tehnologija.
– Prema našim analizama, do 10% zaliha kompanija može da se proizvede na licu mesta – rekao je Teves.
Rezervni delovi koji su potrebni relativno retko i delovi koji se moraju skladištiti u velikom broju zbog velikih minimalnih količina za kupovinu posebno su pogodni za 3D štampanje. Virtuelno skladištenje komponenti se vrši bezbjednim otpremanjem 3D nacrta u oblak.
(izvor:https://www.dbschenker.com/)