Pozivajući se na inforamcije od danas, pojedine zemlje su počele kontrolu unosa količine dizel goriva u teretnim vozilima iz zemalja koje nisu članice EU. Tragom da su u junu 2022. godine EU je usvojio šesti paket sankcija, kojim se, između ostalog, zabranjuje kupovina, uvoz ili transfer sirove nafte i određenih naftnih derivata koji se transportuju morem iz Rusije u EU. Ova ograničenja važe od 5. decembra 2022. za sirovu naftu, a od 5. februara 2023. za ostale rafinisane naftne derivate.
Na ovaj način će se značajno smanjiti profit koji Rusija ostvaruje od trgovine. Metodom slučajnih uzoraka se kontrolišu vozila izvan EU, maksimalni nivo 200 litara dizel goriva je moguće imati u rezervoaru iz matične zemlje. Postavlja se pitanje, da li je suspendovan dosadašnji protokol i Sporazumi sa državama.Nadamo se da će primjena odnositi samo na tri zemlje, Grčka 350 litara, Francuska i NJemačka 200 litara. Ostaje da se nadamo!
Njemačka i Francuska su započele detaljnu kontrolu uvoz dizela u rezervoaru vozila koja ulaze u Njemačku izvan EU U rezervoarima goriva koji su namijenjeni za pogon motornog vozila, ne smijete uvoziti više od 200 litra dizela. U rashladne jedinice možete unijeti i 200 litra, pod uslovom da ga nosite u zasebnom rezervoaru koji je spojen na rashladnu jedinicu. Ako se nađete sa više od 200 litra dizela u rezervoarima, morate platiti naplate (MWSt i acisi) i bićete kažnjeni, od danas su već počele kontrole, nažalost sa lošim ishodima za prevoznike izvan EU. U objašnjenjima se navode plaćanje obaveza u zemljama EU i primjena sankcija, iznad 200 litara. Dokaz je račun.
Današnji paket obuhvaća potpunu zabranu uvoza ruske sirove nafte i naftnih derivata koji se transportiraju brodovima. Time je obuhvaćeno 90 % našeg trenutačnog uvoza nafte iz Rusije. Zabrana uključuje prijelazna razdoblja kako bi se omogućilo da se sektor i globalna tržišta prilagode, a predviđeno je i privremeno izuzeće za sirovu naftu koja se dostavlja naftovodom kako bi se na uredan način osiguralo postupno ukidanje uvoza ruske nafte. Time će se EU-u i njegovim partnerima omogućiti da osiguraju alternativnu opskrbu te će se smanjiti utjecaj na globalne cijene nafte.
Zahvaljujući Komisijinu paketu instrumenata za cijene energije iz listopada 2021., građani i poduzeća lakše podnose visoke cijene energije. 25 država članica donijelo je mjere u skladu s paketom instrumenata kojima se već smanjuju računi za energiju za više od 70 milijuna kućanstava i nekoliko milijuna mikropoduzeća te malih i srednjih poduzeća.
Komisija nastavlja surađivati sa susjedima i partnerima na zapadnom Balkanu i u Energetskoj zajednici, koji su kao i EU ovisni o fosilnim gorivima i izloženi rastu cijena, a istodobno se su obvezali na iste dugoročne klimatske ciljeve. EU je spreman pružiti potporu Ukrajini, Moldovi i Gruziji kako bi se osigurala pouzdana i održiva energija. Kontinuiran rad na hitnoj sinkronizaciji ukrajinskih i moldovskih elektroenergetskih mreža s kontinentalnom europskom mrežom jasan je izraz te potpore.
Usto, Unija je jasno dala do znanja da hitno moramo smanjiti ovisnost o uvozu energenata iz Rusije. Komisija je 18. svibnja 2022. donijela plan REPowerEU kako bi što prije okončala ovisnost o ruskim fosilnim gorivima i riješila klimatsku krizu.
Na temelju prijedloga visokog predstavnika Unija je danas na popis uvrstila i visokorangirane vojne časnike i druge pojedince koji su počinili ratne zločine u Buči i koji su odgovorni za nehumanu opsadu Mariupolja. Uvršteni su i subjekti uključeni u vojni sektor te proizvodnju opreme i softvera koji se upotrebljavaju u ruskoj agresiji na Ukrajinu. Popis uključuje i političke i poslovne osobe, širitelje propagande te pojedince koji su blisko povezani s Kremljem.
Danas dogovoreni paket obuhvaća sljedeće:
1. Ograničenja uvoza nafte
- Unija je 2021. iz Rusije uvezla sirove nafte u vrijednosti od 48 milijardi eura i rafiniranih naftnih derivata u vrijednosti od 23 milijarde eura. Na temelju zajedničkog prijedloga visokog predstavnika (Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku) i Komisije države članice danas su odlučile uveti embargo na uvoz tih proizvoda. Sankcije će stupiti na snagu s trenutačnim učinkom, a uvoz ruske nafte na uredan će se način postupno ukidati. Za sirovu naftu koja se transportira brodovima transakcije na promptnom tržištu i izvršenje postojećih ugovora bit će dopušteni šest mjeseci nakon što sankcije stupe na snagu, a za naftne derivate osam mjeseci. Države članice koje posebno ovise o opskrbi putem ruskih naftovoda mogu iskoristiti privremeno izuzeće i, dok Vijeće ne odluči drukčije, nastaviti uvoziti sirovu naftu koja se isporučuje naftovodom. Međutim, države članice koje iskorištavaju to izuzeće neće moći preprodavati naftu i naftne derivate drugim državama članicama ili trećim zemljama.
- Posebno privremeno odstupanje do kraja 2024. dogovoreno je za Bugarsku, koja će zbog svoje specifične geografske izloženosti i dalje moći pomorskim prijevozom uvoziti sirovu naftu i naftne derivate. Isto tako, Hrvatska će do kraja 2023. smjeti uvoziti rusko vakuumsko plinsko ulje, koje joj je potrebno za funkcioniranje njezine rafinerije.
2. Usluge prijevoza nafte
- Nakon prijelaznog razdoblja od šest mjeseci subjektima iz EU-a zabranit će se osiguravanje i financiranje prijevoza nafte u treće zemlje, osobito pomorskim rutama.
- To će Rusiji posebno otežati nastavak izvoza sirove nafte i naftnih derivata u ostatak svijeta jer su gospodarski subjekti iz EU-a važni pružatelji takvih usluga.
3. Mjere u području financijskih i poslovnih usluga
- Iz sustava SWIFT isključuju se još tri ruske banke, uključujući najveću rusku banku Sberbank, i još jedna bjeloruska banka. Te su banke ključne za ruski financijski sustav i Putinovu sposobnost vođenja rata. Time će se povećati izolacija ruskog financijskog sektora od globalnog sustava.
- Mjere povezane s trustovima dorađene su te sada uključuju odgovarajuće iznimke (npr. u humanitarne svrhe ili za civilno društvo).
- Zabranjuje se izravno ili neizravno pružanje usluga povezanih s poslovanjem kao što su računovodstvene, revizorske, uključujući zakonsku reviziju, knjigovodstvene usluge i usluge poreznog savjetovanja te usluge poslovnog savjetovanja i savjetovanja u vezi s upravljanjem i usluge odnosa s javnošću ruskoj vladi te pravnim osobama, subjektima i tijelima s poslovnim nastanom u Rusiji.
Komisija i visoki predstavnik spremni su predložiti dodatne sankcije ovisno o razvoju ruske agresije na Ukrajinu. Države članice odgovorne su za provedbu sankcija. Kako bi se osigurala učinkovita i dosljedna provedba šest donesenih paketa, Komisija će pojačati kontakte s dionicima i nadležnim tijelima radi davanja smjernica te razmjene informacija i dobrih primjera iz prakse.
Današnji paket nastavak je opsežnih i dosad nezabilježenih paketa mjera koje Unija donosi kao odgovor na rusku agresiju i ugrožavanje teritorijalne cjelovitosti Ukrajine te sve brojnija zvjerstva prema ukrajinskom narodu i ukrajinskim gradovima. Unija je ujedinjena u solidarnosti s Ukrajinom te će zajedno s međunarodnim partnerima nastaviti Ukrajini i njezinu narodu pružati političku, financijsku i humanitarnu potporu.
Dodatne informacije
Pitanja i odgovori o šestom paketu sankcija
Internetske stranice Europske komisije o sankcijama EU-a protiv Rusije i Bjelarusa
(1) GRČKA: 350 litara za vučno vozilo u fabrički ugrađenim rezervoarima ne podleže carinjenju, dok priključna vozila sa agregatima za kontrolu temperature tovarnog prostora mogu imati do 200 litara goriva u sopstvenom rezervoaru.
FRANCUSKA i NJEMAČKA 200 litara.
Navedene količine goriva ne podležu carinjenju i odnose se isključivo na gorivo koje se nalazi u fabrički ugrađenim rezervoarima. Na svaki litar uvezenog goriva preko dozvoljene količine obračunava se carina.
Neprijavljivanje goriva koje prevazilazi odobrene količine smatra se nedozvoljenim unosom goriva, pa se u skladu sa tim izriču kazne i naplaćuje carinjenje.