“Njemačka ekonomija nastavlja gaziti vodu”
U nedavnom ekonomskom istraživanju Njemačke industrijske i trgovinske komore (DIHK) stoji: S obzirom na loše okvirne uvjete, privredi nedostaje “guranje naprijed”. Pored toga, nedostatak kvalifikovanih radnika i troškovi rada dolaze do izražaja kao rizici.
Nemačka ekonomija nastavlja da gazi vodu. To pokazuju rezultati poslovnog istraživanja DIHK-a za početak ljeta 2023. godine među oko 21.000 kompanija iz svih industrija i regija širom zemlje. “Trend koji se plaši od početka godine se nastavlja. Još uvijek nema znakova širokog uspona”, rekao je Ilja Nothnagel, član izvršnog odbora zadužen za ekonomske analize, na predstavljanju brojki u Berlinu.
Pad potražnje – prognoza: nulti rast
“Kompanije su izvanredno otporne uprkos kontinuiranim visokim cijenama energenata, rastućim kamatnim stopama i ratu u Ukrajini. Međutim, izgledi za narednih dvanaest mjeseci ostaju tmurni u cjelini – posebno jer dolazne narudžbe na strani potražnje primjetno opadaju. DIHK i ove godine i dalje očekuje nulti rast”, nastavio je Nothnagel.
Dugoročni, strukturni izazovi
Uprkos blagim poboljšanjima, ekonomska situacija kompanija u Nemačkoj ostaje bez dinamike, navodi se u saopštenju DIHK-a. Nothnagel: “Pored ekonomskih rizika za kompanije, dugoročni, strukturni izazovi za ekonomiju i dalje dolaze do izražaja kada su u pitanju poslovni rizici.”
Rizici dominiraju sentimentom
Kompanije i dalje klasificiraju cijene energije i sirovina kao najveći poslovni rizik – iako sa blago opadajućim trendom: Trenutno gotovo dvije trećine kompanija (65 posto) to vidi kao rizik, u odnosu na 72 posto početkom godine. Međutim, nedostatak kvalifikovanih radnika i troškovi rada postaju sve važniji. Tri od pet kompanija (62 odsto, u odnosu na 60 odsto) navode nedostatak kvalifikovanih radnika kao poslovni rizik. Ovo je maksimum koji je dostignut samo jednom u jesen 2018. godine.
I svakodnevni pozdrav … nedostatak kvalifikovanih radnika U uslužnom sektoru, nedostatak kvalifikovanih radnika
sada se ponovo navodi kao najčešći rizik, premašujući rizik od cena energije i sirovina. “Nedostatak kvalifikovanih radnika sada je drugi najveći poslovni rizik za kompanije,” kaže Nothnagel. “S obzirom na starenje društva, nedostatak kvalifikovanih radnika ostaće jedan od glavnih strukturnih izazova za kompanije u budućnosti.”
Početkom maja, američki pružalac finansijskih usluga S&P Global obavestio je da je nemačka industrija imala koristi od daljeg pada uskih grla u snabdevanju u aprilu. Istovremeno, pad potražnje u proizvodnom sektoru se nastavlja. Indeks menadžera nabavke HCOB-a u Nemačkoj (PMI) u aprilu je iznosio 44,5 poena, što je najniži nivo od maja 44. godine, u odnosu na 7,2020 u prethodnom mesecu. Još jednom, glavni indeks je povučen podindeksom vremena isporuke. Treći mjesec zaredom dostigao je novi rekord. Skraćena vremena isporuke obično su povezana sa padom potražnje i stoga su obrnuta prilikom izračunavanja industrijskog PMI-a.
Poboljšanje vida?
“Da li je već moguće videti inicijalni, blagi ekonomski oporavak u Nemačkoj od najnovijeg razvoja EMI? Odgovor na ovo pitanje je težak”, naglasio je izvršni direktor BME-a Gundula Ullah. Uostalom, stagnacija ekonomske proizvodnje, uporno visoka inflacija i brojna međunarodna problematična mjesta i dalje su narušili raspoloženje u upravnim odborima mnogih kompanija.
https://www.verkehr.co.at/