Pokazatelj logistike za april 2024. koji su prikupili Savezno udruženje za logistiku (BVL) i Minhenski Ifo institut takođe je zabeležio blagi rast, iako ispitane kompanije i dalje ocjenjuju svoju trenutnu poslovnu situaciju kao prilično nepovoljnu. Skepticizam takođe ostaje u pogledu poslovnih očekivanja za narednih šest meseci, a opšte raspoloženje u industriji ostaje prigušeno. Komisija EU ponovo snižava prognozu za Nemačku Komisija EU ponovo je revidirala ekonomsku prognozu Nemačke naniže. Nakon recesije 2023. godine, očekuje se da će privredna aktivnost stagnirati 2024. godine. BDP će porasti samo za 0,1 odsto.
Investicije ostaju znatno ispod nivoa pre krize zbog visokih troškova finansiranja, a izvoz takođe slabi. Umereno povećanje BDP-a od 1 odsto očekuje se tek 2025. godine. Fiskalna konsolidacija se nastavlja, a budžetski deficit i odnos duga prema BDP-u postepeno opadaju usled isteka energetskih mera. Inflacija bi trebalo da se smiri, iako rastući troškovi goriva i plate i dalje doprinose inflatornim pritiscima. Sve u svemu, Evropska komisija pretpostavlja stopu inflacije od 2,4 odsto u 2024. i 2,0 odsto u 2025. godini. Budžetski deficit će se smanjiti sa 2,5 odsto na 1,6 odsto ove godine i na 1,2 odsto u 2025. godini.
Industrija evrozone ostala je u fazi recesije u aprilu Indeks menadžera industrijske nabavke HCOB, koji je prikupio S&P Global, pao je za 0,4 poena na 45,7 poena u aprilu, što je ne samo da je bilo ispod neutralne marke rasta 22. mesec zaredom. 50 poena, ali ukazuje i na blago ubrzano kretanje naniže. Ko će spasiti ekonomiju evrozone? Ovo je teško pitanje, ali jedno je jasno: to svakako nije proizvodni sektor. Umesto toga, industrijska recesija će se povući u aprilu, prokomentarisao je dr. Cirus de la Rubia, glavni ekonomista u Hamburškoj komercijalnoj banci.
Rok isporuke je nastavio da se produžava, kao i pre osam meseci. Nabavne cene su nastavile da padaju, ali su samo minimalno pale i bile su slabije nego što su bile za godinu dana. Ponovo su smanjene i prodajne cene u cilju povećanja konkurentnosti. Na nivou zemlje, došlo je do različitih kretanja u evrozoni: dok su Grčka i Španija zabeležile rast i uzlazni trend je primećen u Holandiji prvi put od avgusta 2022. godine, ova pozitivna kretanja su zasenčena tekućim padom rasta u Nemačkoj. i Austrije, iako je negativan razvoj u svakoj od ovih zemalja bio usporen.
Ono što je posebno zabrinjavajuće je to što se Nemačka – evropska industrijska elektrana – bori sa sveobuhvatnim padom koji se proteže na ključne sektore kao što su kapitalna dobra, intermedijarni proizvodi i roba široke potrošnje. Ekonomski puls Španije odstupa od ritma evrozone. O tome svedoči kontinuirani rast industrije već treću godinu zaredom, koji je takođe ubrzan u aprilu. Ova pozitivna dinamika je u oštroj suprotnosti sa lošim rezultatima u Nemačkoj, Francuskoj i Italiji. Podržan povoljnim globalnim okruženjem, očekuje se da će se ova razlika u rastu postepeno sužavati u narednim mesecima, naglašava de la Rubija. Pad proizvodnje je usporio drugi mesec zaredom i bio je najsporiji od pre godinu dana, uprkos ubrzanju pada novih narudžbina i oštrijem padu novih izvoznih poslova. Da bi se održala proizvodnja uprkos stalnom smanjenju porudžbina, zaostaci porudžbina su u aprilu smanjeni još više nego u prethodnom mesecu. Gubitak radnih mesta je nastavljen, ali je usporen i bio je slabiji nego u poslednjih šest meseci.
Nakon usporavanja pada obima nabavke u poslednjih pet meseci, ponovo se ubrzao u aprilu, što je dovelo do daljeg, ovog puta većeg, smanjenja zaliha primarnih materijala. Rok isporuke je treći put zaredom skraćen u aprilu i značajno pre osam meseci. Istovremeno, pad otkupnih cena je nastavljen, iako je ovaj proces značajno usporen u aprilu i bio niži nego u bilo kom trenutku od početka pada cena u martu 2023. godine.
Prodajne cene su snižene dvanaesti mesec zaredom. Poslovni izgledi u narednoj godini poboljšali su se drugi put zaredom i bili su optimističniji nego što je bio od februara 2022. Pročitajte i: Intervju: Novi čisto električni brendovi će nastaviti da agresivno ulaze na tržište Intervju: Energetska tranzicija se u Nemačkoj sprovodi nepotrebno skupo Nemačka ostaje problematično dete Indeks menadžera nabavke HCOB za Nemačku ostao je na 42,5 poena u aprilu, duboko u zoni kontrakcije ispod 50 poena.
Uprkos poboljšanju u odnosu na prethodni mesec (41,9 poena), vrednost ostaje ispod proseka od 44,0 poena zabeleženog od sredine 2022. tokom tekuće faze kontrakcije. Indeks ostaje duboko u recesivnoj teritoriji u aprilu, pristigle porudžbine padaju još brže nego ranije i umesto da se popune zalihe primarnih materijala, nastavljaju da se prazne. Ova slika je u suprotnosti sa umerenim, ali još uvek jasno vidljivim oporavkom industrijskog sektora u mnogim drugim zemljama širom sveta. Ovo sugeriše da strukturni faktori igraju ključnu ulogu prigušenja. Po našem mišljenju, to uključuje i činjenicu da Kina igra manju ulogu kupca nemačkog izvoza zbog nižeg rasta tamo.
Pre svega, međutim, Kina sve više postaje konkurent nemačkim mašinskim inženjerima i proizvođačima automobila u samoj Kini, trećim zemljama i Nemačkoj. Na primer, izvoz automobila iz Nemačke u Kinu opao je za 2 odsto u roku od tri godine 2023. godine, dok je uvoz automobila iz Kine porastao za 250 odsto, upozorava de la Rubija. Blago povećanje glavnog indeksa je delimično posledica nižih gubitaka u proizvodnji. Proizvodnja se tako malo smanjilaDie Industrie der Eurozone blieb auch im April in einer Rezessionsphase.Der HCOB Einkaufsmanagerindex Industrie Eurozone, erhoben von S&P Global sank im April um 0,4 Punkte auf 45,7 Punkte, was nicht nur den 22. Monat in Folge unter der neutralen Wachstumsmarke von 50 Punkten darstellt, sondern auch eine leicht beschleunigte Abwärtsbewegung anzeigt.Lesen Sie auch:
Sve u svemu, broj novih porudžbina je opao više nego bilo kada od prošlog novembra, što je uglavnom zbog visokih zaliha i nevoljnosti da se investira. Novi izvozni poslovi razvijali su se nešto pozitivnije, beležeći najmanji pad za godinu dana, prvenstveno usled blagog oporavka sektora intermedijarnih proizvoda. Iako su zaostaci porudžbina ponovo naglo smanjeni, ovaj pad je bio najmanji za godinu dana.
Pored toga, niska iskorišćenost je dovela do toga da su mnogi proizvođači u aprilu, kao i prethodnih deset meseci, otpustili osoblje. Tempo gubitka radnih mesta je blago usporen u odnosu na mart, ali je ostao jedan od najjačih u tom periodu. Obim kupovine je nastavio da opada jer su se mnogi proizvođači prilagodili nižim stopama proizvodnje i smanjili svoje zalihe. Drugi faktor za smanjenje zaliha bila je poboljšana dostupnost materijala, što je dovelo do primetno skraćenog vremena isporuke, većina ispitanika je to pripisala stalnom zatišju u tražnji u celom lancu snabdevanja.
Manja potražnja za sirovinama značila je da je pritisak na troškove nastavio da se smanjuje. Međutim, stopa deflacije u nabavnim cenama je značajno oslabila i bila je niža nego što je bila u poslednjih četrnaest meseci, delom zbog značajnog povećanja cena nekih sirovina, kao što su hemikalije i obojeni metali.
Nasuprot tome, prodajne cene su doživele najveći pad od septembra 2009. godine, što su mnogi ispitanici pripisali žestokoj konkurenciji za nove porudžbine. Poslovni izgledi su se ponovo poboljšali u aprilu, dostigavši najviši nivo za godinu dana. Sve više menadžera je optimista da će izvozna prodaja i investicije porasti u narednih dvanaest meseci. Ipak, ostaje zabrinutost zbog geopolitičkih sukoba i spore domaće privrede, zbog čega su ukupni izgledi i dalje oprezni i ispod dugoročnog proseka.
Lesen Sie mehr unter: https://trans.info/de/update-17-05-die-eu-kommission-senkt-abermals-prognose-fuer-deutschland-387060