Izveštaj pokazuje da su međunarodni tokovi izuzetno otporni na nedavne šokove kao što su pandemija COVID-19 i rat u Ukrajini. Nakon blagog pada u 2020. godini, DHL Global Connectedness Index ponovo je porastao u 2021. godini iznad nivoa prije pandemije. Trenutno dostupni podaci ukazuju na dalji rast u 2022. godini, uprkos sporijem rastu nekih tokova. Međunarodna trgovina robom bila je 2022 odsto iznad nivoa pre pandemije do sredine 10. godine. Međunarodna putovanja ostala su 2022 odsto ispod nivoa iz 37. godine u 2019. godini, ali su se udvostručila u odnosu na 2021. godinu.
“Najnoviji podaci DHL Global Connectedness Indexa jasno negiraju percepciju da je globalizacija u padu,” rekao je John Pearson, izvršni direktor DHL Expressa. “Globalizacija nije samo poštapalica, ona je moćna sila koja je promenila naš svet na bolje. Rušenjem barijera, otvaranjem tržišta i stvaranjem prilika, omogućeno je pojedincima, preduzećima i čitavim nacijama da napreduju i napreduju kao nikada do sada. Ako nastavimo da prihvatamo globalizaciju, možemo izgraditi bolju budućnost koja će nam svima koristiti i stvoriti svet koji je međusobno povezaniji, prosperitetniji i mirniji nego ikada ranije.”
SAD i Kina: Geopolitičko rivalstvo prekida veze
DHL indeks globalne povezanosti pokazuje da se SAD i Kina razdvajaju u mnogim oblastima. Ako pogledamo 11 vrsta trgovine, kapitala, informacija i ljudskih tokova (kao što su izvoz robe, spajanja i akvizicije i saradnja u oblasti naučnih istraživanja), udeo američkih tokova sa Kinom smanjen je za 2016 od 8 vrsta od 11. godine. Tokom istog perioda, udeo kineskih tokova sa SAD opao je za 7 od 10 vrsta za koje su dostupni podaci za Kinu. Neki od njih su bili veliki padovi. Ipak, SAD i Kina su i dalje povezane mnogo većim tokovima od sve druge dve zemlje koje ne dele granicu. Štaviše, podaci pokazuju da razdvajanje između ove dve zemlje do sada nije dovelo do šire fragmentacije globalnih tokova između rivalskih blokova zemalja.
Nema dokaza o trendu prema regionalizaciji – povećana prosječna udaljenost od međunarodnih tokova
Analize u DHL Global Connectedness Indexu također pokazuju da se predviđanja prelaska sa globalizacije na regionalizaciju nisu – barem još – ostvarila –. Prosječna udaljenost koju pređe trgovina, kapital, informacije i ljudski tokovi povećala se u posljednje dvije decenije, a trgovinski tokovi su se čak proširili na veće udaljenosti tokom pandemije COVID-19. Jedina kategorija koja pokazuje jasan nedavni pomak ka regionalizaciji je protok ljudi. To je zbog dramatične promjene u obrascima putovanja tokom pandemije COVID-19.
“Ostaje otvoreno pitanje da li će trgovinski obrasci postati znatno regionalizovaniji u budućnosti,” rekao je Stiven Altman, viši istraživač i direktor DHL inicijative za globalizaciju u Centru za budućnost menadžmenta u Njujorku Stern. “Mnoge kompanije i vlade fokusiraju se na regionalizaciju lanaca snabdevanja, a regionalizacija može doneti značajne poslovne koristi. S druge strane, više od polovine ukupne trgovine već se odvija unutar regiona, a koristi od trgovine na velike udaljenosti su i dalje važne, posebno jer je inflacija i dalje visoka, ekonomski rast je usporen i stope kontejnerskog transporta su ponovo pale.
Rangiranje većine globalno povezanih zemalja: Holandija na vrhu
Na rang listi DHL Global Connectedness Index 2022, Holandija je ponovo bila globalno povezana zemlja. Singapur je na drugom mestu i na prvom mestu po obimu međunarodnih tokova u odnosu na domaće tokove. Velika Britanija ima najrasprostranjenije tokove na globalnom nivou. Među 55 najpovezanijih zemalja na svetu su predstavnici iz svih regiona sveta.
“Holandija je u dobroj poziciji da bude svetski lider: nalazi se u najpovezanijem regionu, Evropi; ima umjerenu populaciju; ima visok BDP po stanovniku; Ima odličan pristup moru. Kada se uzmu u obzir ove strukturne koristi, Holandija i dalje nadmašuje naše prognoze i za dubinu i za širinu dimenzija indeksa. Dominacija Holandije je poslednjih godina mnogo spornija, uglavnom zbog promena u međunarodnoj poreskoj politici. Nakon što je zaostala za Singapurom 2020. godine, Holandija je povratila neke zemlje 2021. godine.
DHL indeks globalne povezanosti
DHL Global Connectedness Index, koji se redovno objavljuje od 2011. godine, pruža pouzdane nalaze o trendovima globalizacije analizirajući 13 vrsta međunarodne trgovine, ljudi, kapitala i tokova informacija. Izdanje za 2022. godinu zasnovano je na više od četiri miliona tačaka podataka iz 171 zemlje, što predstavlja 99,7 odsto bruto domaćeg proizvoda i 96 odsto svetske populacije. Zbirka od 171 profila na jednoj stranici pruža sažete sažetke obrazaca globalizacije pojedinih zemalja.
Izvještaj su naručili DHL Steven A. Altman i Caroline R. Bastian sa New York University Stern School of Business.