„Potencijal kineskog tržišta nabavki daleko je od iscrpljenog, uprkos izazovima sa kojima se trenutno suočavamo“, nedavno je istakla Helena Melnikov, izvršna direktorka Nemačke asocijacije za upravljanje materijalima, kupovinu i logistiku (BME). „Strategija mnogih kompanija je da diversifikuju svoje poslovanje u Kini kroz selektivnu izloženost susednim tržištima u Aziji, umesto da se povuku sa tržišta“, nastavio je Melnikov.
Pouzdanost s obzirom na nedavnu analizu ekspertske grupe BME u Kini pokazuje da se Narodna Republika doživljava kao pouzdan partner u lancu snabdevanja čak i po okončanju politike nulte Kovid. „Za većinu kompanija povlačenje sa kineskog tržišta
trenutno nije problem“, kažu eksperti.
Balansirajući u korist Kine Ekspertska grupa BME Kine, koju čini 46 industrijskih kompanija srednje veličine, detaljnije je ispitala potencijalna tržišta u jugoistočnoj Aziji, koja bi mogla da dobiju na značaju kao alternativna lokacija. Rang lista zasnovana na „političkoj stabilnosti“ i „tržišnom potencijalu“ pokazuje „koliko je složen i resursno intenzivan razvoj alternativnih struktura dobavljača postojećeg poslovanja u Kini. U poređenju sa potpunim preseljenjem tih aktivnosti na novo tržište i establišmentom u njemu, kratkoročno propuštanje ciljeva profita i dalje je prihvatljiv scenario“, objasnio je Rikardo Kurto, šef Kancelarije BME za Kinu.
Reshoring ne samo da košta poverenje ekspertske grupe BME, čiji su članovi odgovorni za godišnji obim kupovine od oko 11,0 milijardi evra, moli za veći realizam u pogledu poslovanja nemačkih kompanija u Kini. Strukture i partnerstva izgrađena tokom decenija nisu mogla da budu zamenjena odgovarajućim alternativnim proizvodnim lokacijama i tržištima nabavki u kratkom ili srednjoročnom periodu. Pored toga, reshoring, a samim tim i preseljenje proizvodnih pogona u Evropu je skupo i često povezano sa značajnim povećanjem cena. Kada bi kompanije aktivne u Kini odlučile da to urade, poverenje koje su izgradili decenijama sa svojim poslovnim partnerima bilo bi u pitanju.
Tendencije ka većoj posvećenosti Kini imaju dobro razvijenu infrastrukturu i tesne lance snabdevanja. Strane fabrike mogu jeftino i brzo da kupe skoro sve preliminarne proizvode na licu mesta. Mrežu domaćih dobavljača BME ekspertska grupa svrstava u najveću lokaciju u Kini. Kurto: „Zapravo, neke zapadne kompanije koje posluju lokalno ne reaguju na globalne tendencije razdvajanja povlačenjem, već u nekim slučajevima tako što će svoju proizvodnju lokalizovati u Kini.“
Kina je i dalje najvažniji trgovinski partner melnikov ističući da je najveća ekonomija Azije ostala najvažniji trgovinski partner Nemačke u 2022. godini uprkos
teškim uslovima izazvanim koronavirusom. Prema privremenim rezultatima Destatisa, samo prošle godine između Nemačke i Kine trgovalo se robom u vrednosti od 298,2 milijarde evra. To je učinilo Najvažniju trgovinsku partnerku Narodne Republike Nemačku sedmi put zaredom 2022. godine. Pored toga, Kina se smatra jednim od najjačih svetskih tržišta snabdevanja i prodaje.
https://www.verkehr.co.a