Dok je većina robe u trgovini unutar EU transportovana kamionima drumom, pomorski saobraćaj je dominirao trgovinom sa trećim zemljama.
Kamioni su daleko najvažnije prevozno sredstvo za Nemačku u trgovini sa drugim zemljama EU.
Kamioni su bili daleko najvažnije prevozno sredstvo u trgovini sa zemljama EU: između januara i avgusta 2022. godine 52,0 odsto robe uvezene iz drugih zemalja EU prevezeno je drumom. Drugi najvažniji vid transporta bio je unutrašnji plovni saobraćaj sa udelom od 16,5 odsto, a slede gasovodi sa 12,2 odsto i željeznički i pomorski saobraćaj sa 5,7 odsto. Sa izvozne strane, drumski saobraćaj je bio još važniji sa udijelom od 69,2 odsto, zatim železnica sa 7,9 odsto, unutrašnji plovni saobraćaj sa 7,7 odsto i pomorski saobraćaj sa 5,3 odsto.
Pomorska plovila su glavno prevozno sredstvo za trgovinu sa trećim zemljama.
Što se tiče uvoza iz trećih zemalja, pomorski saobraćaj je bio najvažniji vid transporta između januara i avgusta 2022. godine, sa udelom od 59,6 odsto, a slede gasovodi (32,3 odsto) i drumski saobraćaj (6,3 odsto).Samo 0,4% robe je uvezeno avionom. Većinu robe izvezli su i kruzeri (61,9%). Ostala važna prevozna sredstva su kamioni (25,6%), vozovi (5,2%) i avioni (4,4%).. Pri tumačenju ovih rezultata treba imati na umu da se trgovina s trećim zemljama obavlja na načinu transporta na vanjskoj granici EU – za razliku od trgovine s državama članicama EU-a, gdje je način transporta dominantan na njemačkoj granici. Stoga, prevozna sredstva uključena u statistiku o takvom izvozu mogu se razlikovati od prevoznih sredstava.
61,4% direktnog ruskog uvoza robe u Njemačku došlo je gasovodom
Zbog važnosti snabdevanja naftom i gasom u Rusiji, čak i nakon početka ruskog napada na Ukrajinu, ruska roba je u Nemačku stigla uglavnom gasovodima između januara i avgusta 2022. godine. Tako je transportovano 61,4% direktnog uvoza iz Rusije. 36,3% ruske robe stiglo je u Njemačku direktno na kruzerima. Zajedno, preostala prevozna sredstva (npr. vozovi, avioni, kamioni) činili su samo 2,3%.. Između januara i avgusta 2022. godine, plovila na unutrašnjim plovnim putevima dominirala su uvozom ruske robe koja je dolazila kroz druge zemlje (indirektni uvoz). 59,1% ove robe stiglo je u Njemačku ovim prevoznim sredstvom. Nakon toga slijedi željeznica sa udjelom od 19,6%. Međutim, takav indirektni uvoz činio je samo petinu količine robe uvezene iz Rusije,
80,8% izvoza u Rusiju vrši se drumskim putem.
Najveći dio njemačkog izvoza u Rusiju išao je drumskim putem. Između januara i avgusta 2022. godine, 80,8% izvoza u Rusiju obavljali su kamioni. Pomorski saobraćaj (13,5%) i željeznica (4,4%) pratili su značajnu udaljenost.
(izvor:https://trans.info/hu/)