Cijene nafte porasle su za čak osam odsto na otvaranju nakon što je OPEK plus objavio da smanjuje proizvodnju za 1,16 miliona barela dnevno.
Fjučersi na naftu Brent su poslednji put skočili za 5,07% na 83,95 dolara po barelu na vestima, a fjučersi američke nafte u zapadnom Teksasu su skočili 5,17% na 79,59 dolara po barelu.
Dobrovoljna smanjenja počeće u maju i trajati do kraja ove godine, saopštila je Saudijska Arabija, navodeći da je to mera predostrožnosti koja ima za cilj stabilizaciju tržišta nafte.
Taj potez usledio je nakon odluke Rusije da smanji proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno do kraja 2023. godine, rekao je zamenik premijera zemlje Aleksandar Novak.
Druge zemlje članice takođe su obećale odgovarajuća smanjenja, pri čemu je lider OPEK-a Saudijska Arabija smanjio za 500.000 barela dnevno, a UAE za 144.000 barela dnevno, između ostalog iz Kuvajta, Omana, Iraka, Alžira i Kazahstana.
– Plan OPEK-a za dalje smanjenje proizvodnje mogao bi da vrati cene nafte na granicu od 100 dolara, s obzirom na ponovno otvaranje Kine i smanjenje proizvodnje u Rusiji kao odmazdu na sankcije Zapada, izjavila je za CNBC analitičarka CMC Marketsa Tina Teng.
Teng je, međutim, primetio da bi smanjenje takođe moglo da preokrene pad inflacije, komplikujući odluke centralnih banaka o stopama.
U oktobru prošle godine, naftni kartel je objavio odluku o smanjenju proizvodnje za dva miliona barela dnevno. Bela kuća je tada saopštila da je predsednik Džo Bajden razočaran kratkovidom odlukom OPEK-a da smanji proizvodne kvote dok se svet još borio sa ratom u Ukrajini.
– Međutim, za razliku od smanjenja u oktobru, zamah globalne potražnje za naftom se povećava, a ne pada sa snažnim oporavkom Kine, navodi Goldman Sachs u napomeni.
To bi moglo da pomeri Goldmanovu prognozu Brent-a za 5 dolara po barelu na 95 dolara po barelu za decembar 2023. godine, navela je investiciona banka u napomeni nakon iznenađujuće odluke preko noći.
Analitičari predvođeni Daanom Strujvenom iz Goldman Saksa rekli su da je iznenadno smanjenje „u skladu“ sa doktrinom OPEK+ o preventivnom delovanju.
U martu su cene nafte pale na najniži nivo od decembra 2021, pošto su se trgovci plašili da bi krah banaka mogao da ugrozi globalni ekonomski rast.
Naftni kartel i njegovi saveznici nastoje da izbegnu ponavljanje pada iz 2008, rekao je jedan analitičar.
„Oni gledaju na drugu polovinu ove godine i odlučuju da ne žele ponovo da prožive 2008.“, rekao je Bob Mekneli, predsednik Rapidan Energi Group, napominjući da su cene nafte pale sa 140 na 35 dolara za šest meseci te godine.
Mekneli je dodao da, iako to nije njegov osnovni slučaj, cene nafte bi mogle „skočiti na 100 dolara… ako se kineska tražnja vrati na 16 miliona barela dnevno u drugoj polovini ove godine [i] ako ruska ponuda počne da opada zbog sankcija i tako na.“ i zbog sankcija i sl.“
https://www.seebiz.eu/