U 2022. godini stvari su i dalje neizvesne, jer još uvek vidimo nedostatke lanca snabdijevanja (SC). Iako neki od njih počinju da se oporavljaju, druge neprijatnosti nastavljaju da se stišaju širom sveta. Troškovi i prekid proizvodnje hrane SC naglo se povećavaju.
Koji faktori doprinose ovom poremećaju?
Cijene hrane rastu – U maju 2022. godine indeks cena hrane FAO dostigao je 157,4 odsto, što je blizu rekorda od 159,7 odsto u martu. Ova procjena dolazi od međunarodne cijene hrane na mjesečnom nivou, posebno utičući na suncokretovo ulje.
Bezbjednost hrane je ugrožena – Pšenica je ključna komponenta hrane; preko 80% se koristi za brašno. S obzirom na to da je cijena pšenice doživela povećanje od preko 100 odsto, što direktno utiče na globalnu bezbjednost hrane, hljeb je ključni proizvod nekoliko novih tržišta sa malim lancima vrijednosti. Ako oskudice hrane dostignu kritičan nivo, vjerovatno će se pojaviti gladovanje i politički sukobi u zemljama u razvoju.
Očekuje se da će kriza bezbjednosti hrane modifikovati obrasce potrošača. Neadekvatna komunikacija i nezadovoljavajuće informacije prouzrokovale su poslednjih godina povećanje navika potrošača u ‚paničnim kupovinama‘, što je prouzrokovalo nepotrebne prazne prostore na policama supermarketa.
Pandemija – Covid-19 izazvala je komociju Lanca snabdijevanja hranom, a transport robe često staje, sa prepunim lukama i teretnim brodovima koji čekaju da se iskrcaju i, povremeno, transportuju kvarljivu hranu koja brzo postaje otpad. Nedostatak proizvodnje zbog zaključavanja, nedostupnih radnika ili lošeg zdravstvenog stanja takođe je teško pogodio hranu. Zaključavanja su trenutno prisutna u Kini, a talasi pandemije se umnožava širom sveta.
Radnici i nestašica robe – Nedostatak hemikalija i đubriva ključnih za proizvodnju usjeva pogoršao se od kada su se važne industrije ugasile. Određene zemlje uzrokole su da nedostaci budu strožiji kada su odlučile da skladište prehrambene proizvode za svoje domaće tržište, sprovodeći zabrane izvoza kako bi smanjile rizik od drugih nedostataka.
Ukrajina je odgovorna za značajan procenat ukupnog izvoza suncokretovog ulja, dok je globalni izvoz azotnog đubriva u Rusiji skoro 15 odsto. Zbog đubriva, prirodnog gasa u Evropi i cijena nafte naglo je skočila kada je rat buknuo, što je usporilo proizvodnju hrane u EU i Kini.
Neka zrna se širom Evrope preusmjeravaju brodom, putem, rijekom i železnicom, ali je prevoz trom. Sankcije, kazne i kontrole koje se sprovode na Rusiji rezultirale su trgovinskim ograničenjima i padom izvoza.
Ekstremni vremenski uslovi – Ovi obuhvataju poplave, suše i visoke temperature. Zbog vremenskih uslova, loša proizvodnja i nestašica hrane pogoršavaju kategorije hrane, pokazujući put ka praznim policama supermarketa. Štaviše, ograničenje za poljoprivrednike koliko mogu da iskoriste tokom godinu dana i pad zemljišta na raspolaganju za žetvu oboriće ukupnu količinu hrane za proizvodnju.
Šta da uradimo?
Efikasno upravljanje zalihama hrane .
Saradnja i kooperacija u lancima snabdijevanja
Vlade moraju da sarađuju sa zemljama u razvoju kako bi upravljale Lancem snabdijevanja hranom u ovim teškim vremenima. Saradnja je od ključnog značaja za izbore sa izazovima nestašice hrane i bezbjednosti.