Evropska unija provodi novu bezbjedonosnu i sigurnosnu strategiju. Njegov osnovni element je IT program Import Control System 2 (ICS2) koji prikuplja informacije o pošiljki prije unošenja dobara u EU.
Glavni cilj Evropske unije je osiguranje sigurnosti njenih građana i jednog unutarnjeg tržišta. Prema podacima Evropske komisije, trgovina robom u EU trenutno broji 15% svjetske trgovine. Svake godine vrijednost uvezene dobara u EU dostiže trilione eura. Jačanje upravljanja carinskim rizicima u sastavu Zajedničkog sistema EU (CRMF) treba da bude podržano programom ICS2, koji je, zamjenom postojećeg ICS-a, doprinos integrisanom pristupu EU trgovini robom. ICS2 je namijenjen pomoći u efektivnim carinskim kontrolama zasnovanim na riziku. Istovremeno, cilj joj je olakšati slobodno i pravno kretanje dobara preko vanjskih granica EU.
Ovaj program je namijenjen prvoj liniji odbrane unutarnjeg tržišta Zajednice i njenih građana. Ona će obnoviti trenutni proces carinskih kontrola na nivou IT, zakona, upravljanja i kontrole carinskog rizika i komercijalnih operativnih pregovora.
Nova verzija ICS2
Nova verzija EU-ovog informacijskog sistema za dobar ICS2 prikupljaće podatke o svim dobrima koje će biti uvedene u EU prije nego što stignu. Od trgovaca (samih, preko posrednika ili predstavnika) će se zahtijevati da icS2 izjašnjavaju sigurnosne i sigurnosne podatke putem Deklaracije o sažetom uvozu (ENS/PDS).
Obaveza početka prinošenje takvih deklaracija neće biti ista za sve poduzetnike. Zavisiće od vrste usluga koje se pružaju u međunarodnom lancu snabdijevanja i povezane su sa tri ICS2 datuma 15. mart 2021, 1. mart 2023. i 1. mart 2024.,).
Program ICS2 omogućava carinskim vlastima EU da bolje identifikuju visoko rizičnu dobara i intervenišu na najprikladnijem mjestu tokom transporta. Osim toga, olakšat će prekogranično odobrenje i pojednostaviti razmjenu informacija između ekonomskih operatera i carinskih organa na vanjskim granicama Zajednice.
Ko će koristiti ICS2
Carinski zakonik Unije u lancu snabdijevanja odredi grupe ekonomskih operatera koji su odgovorni za postupanje s razmjenom informacija u okviru osiguranja sigurnosti tržišta Unije. Uključujemo kurire, poštanske operatere i poduzetnike koji posluju u TSL industriji, dakle kompanije koje se bave teretnim, prosljednim i logističkim uslugama pošiljki (zračni, more, cestovni i željeznički prijevoznici) kao i konačne primatelje tereta u EU i njihove predstavnike, koji predstavljaju kompaniju pred carinskim organima EU.
Koje su prednosti ICS2?
Uvođenjem ICS2 povećat će se zaštita građana EU i unutarnjeg tržišta, dok će se carinskim vlastima omogućiti bolja identifikacija visoko rizične dobara i efikasno intervenirati. ICS2 će podržati ciljane carine na specifičnu robu i mjere trgovine Zajednice primijenjene na vanjskim granicama kroz provedbu planova reagovanja na krizne situacije na neregularne događaje.Sistem će također olakšati prekogranično odobrenje i pojednostaviti razmjenu informacija između ekonomskih operatera i carinskih organa EU.
Izgradnja ICS2 sistema
ICS2 se sastoji od dvije vrste komponenti: centralne i lokalne. Prvi, koji je izgradila Evropska komisija, je nazovi Interfejs za entitete i Zajednički repozitron.
Za ostalih, lokalne komponente su nacionalni sistemi za uvođenje dobara, koji uključuju: automatsku analizu rizika i skup obavještenja – o dolasku dobara, prezentaciji dobara carini i o samoj kontroli.
Roki za uvođenje ICS2
ICS2 će raditi u tri verzije i bit će uveden na različite datume. Svaka verzija programa odnosi se na različite ekonomske operatere i različite načine transporta. Poduzetnici u ICS2 će početi prijavljivati svoju dobru odabranoj verziji i u propisanom roku, ovisno o vrsti pruženih usluga.
Prva faza je provedena od 15. marta 2021. U to vrijeme sistem KEICS2EU je počeo funkcionirati.
Druga faza će biti provedena 1. marta 2023. Na avio prevoznike i zračne teretne prevoznike odnosiće se na tako zvani ICS2EU. Prema novim zahtjevima, avio prevoz će prije utovara zahtijevati dostavu minimalnog seta ulazne sumne deklaracije i dostavu punog seta podataka prije dolaska dobara u EU.
Sažimanje
U skladu sa pretpostavkama Carinskog zakonika Unije, trebalo bi očekivati promjene u elektronskoj razmjeni informacija s carinskim organima, jer se neumoljivo približavaju rokovi koji su predviđeni Kodeksom, a njihovim dolaskom doći će do potpune kompjuterizacije razmjene informacija između privrednog operatera i carinskih organa EU.
(izvor:https://trans.info/)