Ministarstvo financija, Carinska uprava s danom pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji započela je s primjenom ICS sustava (Import Control System), odnosno Sustava kontrole uvoza Zajednice. Za svu robu koja ulazi u carinski teritorij EU moraju se provesti uvozne formalnosti, uključujući i sigurnosno-zaštitnu analizu rizika. U tu svrhu ulaznoj carinarnici se podnosi ulazna sigurnosna skraćena deklaracija koja obuhvaća podatke neophodne za analizu rizika i pravilnu provedbu carinskog nadzora prvenstveno za sigurnosno relevantne svrhe.
Obrada ulazne sigurnosne skraćene deklaracije (USSD) obavlja se korištenjem računalne tehnologije, a trans-europski carinski sustav koji se bavi tom računalnom obradom naziva se Sustav kontrole uvoza ili ICS (Import Control System). Razvoj i uvođenje potpuno funkcionalnog ICS sustava bio je jedan od osnovnih uvjeta koje Europska komisija stavila pred Republiku Hrvatsku prije pristupanja EU.
Kako bi gospodarski subjekti mogli ostvariti sve prednosti takvog sustava moraju se istovremeno povezati s Informacijskim sustavom Carinske uprave na način koji omogućuje slanje elektroničkih poruka propisanog oblika i sadržaja.
MINISTARSTVO FINANCIJA
1385
Na temelju članka 95.b stavka 3. i članka 431.f stavka 3. Uredbe za provedbu Carinskog zakona (»Narodne novine«, br. 161/2003, 69/2006, 5/2007, 70/2008, 76/2009 i 29/2011) ministrica financija donosi
PRAVILNIK
O POSEBNOSTIMA PROVEDBE CARINSKOG POSTUPANJA PRI PODNOŠENJU ULAZNE I IZLAZNE SIGURNOSNE SKRAĆENE DEKLARACIJE
I. OPĆA ODREDBA
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuju uvjeti i način podnošenja, te sadržaj i način popunjavanja ulazne i izlazne sigurnosne skraćene deklaracije, kao i druge posebnosti provedbe carinskog postupanja pri podnošenju ulazne i izlazne sigurnosne skraćene deklaracije za robu koja se unosi u carinsko područje Republike Hrvatske, odnosno iznosi iz carinskog područja Republike Hrvatske.
II. ULAZNA SIGURNOSNA SKRAĆENA DEKLARACIJA
a) Obveza podnošenja ulazne sigurnosne skraćene deklaracije
Članak 2.
Za robu koja se unosi u carinsko područje Republike Hrvatske ulaznoj carinarnici se podnosi ulazna sigurnosna skraćena deklaracija koja obuhvaća podatke neophodne za analizu rizika i pravilnu provedbu carinskog nadzora prvenstveno za sigurnosno relevantne svrhe.
b) Način podnošenja, sadržaj i način popunjavanja ulazne sigurnosne skraćene deklaracije
Članak 3.
1) Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija se podnosi elektroničkom razmjenom podataka i sadrži podatke iz Priloga 1 ovoga Pravilnika koji je njegov sastavni dio. Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija se popunjava sukladno napomenama iz Priloga 1 ovoga Pravilnika.
2) Carinarnica dopušta podnošenje ulazne sigurnosne skraćene deklaracije u pisanom obliku samo ako:
a) carinski sustav elektroničke razmjene podataka ne funkcionira;
b) računalna aplikacija osobe koja podnosi ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju ne funkcionira.
3) U slučajevima iz stavka 2. ovoga članka ulazna sigurnosna skraćena deklaracija se sastavlja u pisanom obliku sukladno oglednom obrascu Sigurnosne isprave iz Priloga 2 ovoga Pravilnika koji je njegov sastavni dio. Kada se pošiljka za koju se sastavlja ulazna sigurnosna skraćena deklaracija sastoji od više od jedne stavke, Sigurnosna isprava se dopunjuje Popisom stavki koji odgovara oglednom obrascu iz Priloga 3 ovoga Pravilnika koji je njegov sastavni dio. Popis stavki čini sastavni dio Sigurnosne isprave.
4) U slučajevima iz stavka 2. ovoga članka, carinarnica može dopustiti da se Sigurnosna isprava zamijeni ili nadopuni komercijalnim ispravama pod uvjetom da isprave koje se podnose carinarnici sadrže podatke propisane za ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju u Prilogu 1 ovoga Pravilnika.
5) Mogućnost podnošenja ulazne sigurnosne skraćene deklaracije u pisanom obliku sukladno stavku 2. točki b) ovoga Pravilnika prethodno odobrava carinarnica. Ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju u pisanom obliku potpisuje osoba koja ju izdaje.
6) Carinarnica registrira ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju odmah po njenom primitku.
7) Carinarnica odmah obavješćuje osobu koja je podnijela ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju o njezinoj registraciji. Kada ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju podnosi osoba iz članka 49.b stavka 4. Carinskog zakona, o registraciji ulazne sigurnosne skraćene deklaracije carinarnica obavješćuje i prijevoznika, pod uvjetom da je prijevoznik povezan sa carinskim sustavom elektroničke razmjene podataka.
8) Kada ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju podnosi osoba iz članka 49.b stavka 4. Carinskog zakona, smatra se da je prijevoznik dao svoj pristanak u okviru ugovornog odnosa i da je ulazna sigurnosna skraćena deklaracija podnesena uz njegovo znanje, osim ako postoje dokazi koji upućuju na suprotan zaključak.
9) Carinarnica odmah obavješćuje osobu koja je podnijela izmjene i dopune ulazne sigurnosne skraćene deklaracije o registraciji tih izmjena i dopuna. Kada izmjene i dopune ulazne sigurnosne skraćene deklaracije podnosi osoba iz članka 49.b stavka 4. Carinskog zakona, carinarnica o registraciji izmjena i dopuna ulazne sigurnosne skraćene deklaracije obavješćuje i prijevoznika, pod uvjetom da je prijevoznik od carinarnice zatražio slanje te obavijesti i da je povezan sa carinskim sustavom elektroničke razmjene podataka.
c) Korištenje podataka iz provoznog postupka
Članak 4.
1) Podaci koji se podnose u okviru provoznoga postupka mogu se koristiti kao ulazna sigurnosna skraćena deklaracija ako se:
a) roba unosi u carinsko područje Republike Hrvatske u okviru provoznoga postupka;
b) podaci o provozu razmjenjuju uporabom sustava elektroničke razmjene podataka;
c) podaci o provozu sadrže sve pojedinosti propisane za ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju.
2) Ako se podaci o provozu koji obuhvaćaju sve potrebne pojedinosti razmijene do rokova propisanih člankom 95.e Uredbe za provedbu Carinskog zakona, smatra se da su ispunjeni uvjeti propisani člankom 3. ovoga Pravilnika, čak i kada je roba puštena u provoz izvan carinskog područja Republike Hrvatske.
d) Analiza rizika
Članak 5.
1) Nakon primitka podataka sadržanih u ulaznoj sigurnosnoj skraćenoj deklaraciji, a prije dolaska robe u carinsko područje Republike Hrvatske, ulazna carinarnica provodi odgovarajuću analizu rizika prvenstveno za sigurnosno relevantne svrhe. Kada je ulazna sigurnosna skraćena deklaracija podnesena carinarnici koja nije ulazna carinarnica, a podaci sadržani u ulaznoj sigurnosnoj skraćenoj deklaraciji su dostavljeni ili stavljeni na raspolaganje u skladu s člankom 49.a stavkom 3. i 49.c stavkom 2. Carinskog zakona, ulazna carinarnica prihvaća rezultate analize rizika koju je provela druga carinarnica ili te rezultate analize rizika uzima u obzir pri provedbi vlastite analize rizika.
2) Carinarnica okončava analizu rizika prije dolaska robe pod uvjetom da su poštivani rokovi propisani člankom 95.e Uredbe za provedbu Carinskog zakona. Međutim, za robu koja se prevozi prijevoznim sredstvom iz članka 95.e stavka 1. točke a) Uredbe za provedbu Carinskog zakona, carinarnica okončava analizu rizika u roku od 24 sata od primitka ulazne sigurnosne skraćene deklaracije. Ako na temelju provedene analize rizika carinarnica ima opravdane razloge smatrati da bi unošenje robe u carinsko područje Republike Hrvatske predstavljalo ozbiljnu prijetnju sigurnosti Republike Hrvatske te da je potrebno žurno postupanje, carinarnica obavještava osobu koja je podnijela ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju i, kada se ne radi o istoj osobi, prijevoznika, pod uvjetom da prijevoznik ima pristup carinskom sustavu elektroničke razmjene podataka, da se roba ne smije utovariti.
3) Kada se roba koja nije obuhvaćena ulaznom sigurnosnom skraćenom deklaracijom u skladu s člankom 95. stavkom 1. točkama c) do i) i l) do n) Uredbe za provedbu Carinskog zakona unosi u carinsko područje Republike Hrvatske, analiza rizika se provodi nakon podnošenja robe na temelju skraćene deklaracije za privremeni smještaj ili carinske deklaracije kojom je roba obuhvaćena.
4) Roba podnesena carinarnici može se pustiti u carinski dopušteno postupanje ili uporabu odmah nakon provedbe analize rizika i ako rezultati provedene analize rizika dopuštaju puštanje robe.
Članak 6.
1) Kada plovilo ili zrakoplov pristaje ili slijeće u više od jedne luke ili zračne luke u carinskom području Republike Hrvatske, pod uvjetom da se plovilo ili zrakoplov između tih luka ili zračnih luka kreće bez pristajanja, odnosno slijetanja u luci ili zračnoj luci izvan carinskog područja Republike Hrvatske, ulazna sigurnosna skraćena deklaracija se za svu robu koja se prevozi podnosi u prvoj luci ili zračnoj luci u carinskom području Republike Hrvatske. Carinarnica u prvoj ulaznoj luci ili zračnoj luci za svu robu koja se prevozi provodi analizu rizika za sigurnosno relevantne svrhe. Za tu se robu može provesti dodatna analiza rizika u luci ili zračnoj luci u kojoj se istovaruje.
2) Kada se utvrdi postojanje rizika, carinarnica u prvoj ulaznoj luci ili zračnoj luci poduzima mjere zabrana u slučaju pošiljaka za koje se utvrdi da predstavljaju prijetnju tako ozbiljne naravi da je potrebno žurno postupanje te u svakome slučaju rezultate provedene analize rizika šalje u sljedeće luke ili zračne luke. Na robu podnesenu carinarnici u sljedećim lukama ili zračnim lukama u carinskom području Republike Hrvatske primjenjuje se članak 9. stavci 1. do 10. ovoga Pravilnika.
e) Posebnosti postupanja u vezi s aktivnim prijevoznim sredstvom koje ulazi u carinsko područje Republike Hrvatske
Članak 7.
1) Ako aktivno prijevozno sredstvo koje ulazi u carinsko područje Republike Hrvatske prvo dolazi u carinsku ispostavu koja nije bila deklarirana u ulaznoj sigurnosnoj skraćenoj deklaraciji, prijevoznik ili njegov zastupnik o tome obavješćuje deklariranu ulaznu carinarnicu porukom »Zahtjev za preusmjeravanje«. Ta poruka sadrži podatke propisane Prilogom 1 ovoga Pravilnika te se popunjava u skladu s napomenama iz toga Priloga. Odredbe ovoga stavka se ne primjenjuju u slučajevima iz članka 4. ovoga Pravilnika.
2) Deklarirana ulazna carinarnica odmah obavješćuje stvarnu ulaznu carinarnicu o preusmjeravanju i o rezultatima provedene sigurnosno relevantne analize rizika.
f) Obavijest o dolasku
Članak 8.
Prijevoznik aktivnog prijevoznoga sredstva koje ulazi u carinsko područje Republike Hrvatske ili njegov zastupnik obavješćuju prvu ulaznu carinarnicu o dolasku prijevoznog sredstva. Obavijest o dolasku sadrži podatke potrebne za identificiranje ulaznih sigurnosnih skraćenih deklaracija podnesenih za svu robu koja se prevozi na tome prijevoznome sredstvu. Kad god je to moguće koristit će se dostupne metode obavješćivanja o dolasku.
g) Posebnosti u vezi s privremenim smještajem robe
Članak 9.
1) Skraćenu deklaraciju za privremeni smještaj podnosi osoba koja podnosi robu ili za čiji račun se roba podnosi najkasnije u trenutku podnošenja robe. Kada skraćenu deklaraciju za privremeni smještaj podnosi osoba koja nije posjednik prostora za privremeni smještaj, carinarnica o deklaraciji obavještava posjednika prostora za privremeni smještaj ako je ta osoba navedena u skraćenoj deklaraciji za privremeni smještaj i povezana sa carinskim sustavom elektroničke razmjene podataka.
2) Skraćena deklaracija za privremeni smještaj može se, sukladno odobrenju carinarnice, podnijeti u obliku:
a) upute na ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju za odnosnu robu, dopunjenu podacima iz skraćene deklaracije za privremeni smještaj;
b) skraćene deklaracije za privremeni smještaj, uključujući uputu na svaku ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju za odnosnu robu;
c) manifesta ili neke druge prijevozne isprave, pod uvjetom da sadrži podatke propisane za skraćenu deklaraciju za privremeni smještaj, uključujući uputu na svaku ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju za odnosnu robu.
3) Uputa na svaku ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju se ne zahtijeva ako je roba već bila u privremenom smještaju ili joj je bilo određeno carinski dopušteno postupanje ili uporaba, a nije napustila carinsko područje Republike Hrvatske.
4) Trgovinski, lučki ili prijevozni inventurni sustavi mogu se koristiti ako ih je odobrila carinarnica.
5) Skraćena deklaracija za privremeni smještaj može se podnijeti zajedno s obavijesti o dolasku iz članka 8. ovoga Pravilnika ili skraćena deklaracija za privremeni smještaj tu obavijest može sadržavati.
6) U svrhu primjene članka 61. Carinskog zakona smatra se da je skraćena deklaracija za privremeni smještaj podnesena na dan podnošenja robe.
7) Carinarnica čuva skraćenu deklaraciju za privremeni smještaj u svrhu provjere da je robi na koju se odnosi određeno carinski dopušteno postupanje ili uporaba.
8) Skraćena deklaracija za privremeni smještaj se, sukladno članku 96. stavku 2. Uredbe za provedbu Carinskog zakona, ne podnosi ako je roba, najkasnije u trenutku podnošenja, deklarirana za carinski postupak ili je za nju određeno drugo carinski dopušteno postupanje ili uporaba.
9) Kada je carinska deklaracija podnesena ulaznoj carinarnici kao ulazna sigurnosna skraćena deklaracija u skladu s člankom 49.c Carinskog zakona, carinarnica prihvaća deklaraciju odmah nakon podnošenja robe, a roba se izravno stavlja u zahtijevani postupak sukladno propisanim uvjetima za taj postupak.
10) U svrhu primjene stavaka 1. do 8. ovoga članka, kada se strana roba koja se u okviru provoznoga postupka kreće iz otpremne carinarnice podnese odredišnoj carinarnici u carinskom području Republike Hrvatske, smatra se da je provozna deklaracija namijenjena odredišnoj carinarnici skraćena deklaracija za privremeni smještaj.
11) Skraćena deklaracija za robu koja se kreće u provoznom postupku i za koju se prije podnošenja carinarnici formalnosti obavljaju uporabom sustava elektroničke razmjene podataka ima oblik provozne deklaracije koja se odredišnoj carinarnici šalje korištenjem poruke »Najava očekivanog dolaska«. Kada se primjenjuje članak 319.c stavak 1. Uredbe za provedbu Carinskog zakona skraćena deklaracija ima oblik primjerka provozne isprave ili Prateće provozne isprave.
h) Prateća provozna sigurnosna isprava
Članak 10.
1) Kada provozna deklaracija koja se podnosi otpremnoj carinarnici elektroničkom razmjenom podataka sadrži podatke propisane za ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju propisane Prilogom 1 ovoga Pravilnika umjesto Prateće provozne isprave otpremna carinarnica odobrava puštanje robe tako da glavnom obvezniku izdaje Prateću provoznu sigurnosnu ispravu koja odgovara oglednom obrascu i napomenama iz Priloga 4 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio. Prateća provozna sigurnosna isprava je dostupna prijevozniku na način da je:
a) otpremna carinarnica dostavlja glavnom obvezniku ili se, uz odobrenje carinarnice, ispisuje iz računalnog sustava glavnog obveznika;
b) ispisuje računalni sustav ovlaštenog pošiljatelja nakon primitka poruke otpremne carinarnice kojom se dopušta puštanje robe.
2) Kada deklaracija sadrži od više od jedne stavke, Prateća provozna sigurnosna isprava se dopunjuje Popisom stavki koji odgovara oglednom obrascu i napomenama iz Priloga 5 ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio. Popis stavki čini sastavni dio Prateće provozne sigurnosne isprave.
III. IZLAZNA SIGURNOSNA SKRAĆENA DEKLARACIJA
a) Obveza podnošenja izlazne sigurnosne skraćene deklaracije
Članak 11.
Za robu koja se iznosi iz carinskog područja Republike Hrvatske izlaznoj carinarnici se podnosi izlazna sigurnosna skraćena deklaracija koja obuhvaća podatke neophodne za analizu rizika i pravilnu provedbu carinskog nadzora prvenstveno za sigurnosno relevantne svrhe.
b) Način podnošenja, sadržaj i način popunjavanja izlazne sigurnosne skraćene deklaracije
Članak 12.
1) Izlazna sigurnosna skraćena deklaracija se podnosi elektroničkom razmjenom podataka i sadrži podatke utvrđene u Prilogu 1 ovoga Pravilnika. Izlazna sigurnosna skraćena deklaracija se popunjava sukladno napomenama iz Priloga 1 ovoga Pravilnika.
2) Carinarnica registrira izlaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju koja ispunjava uvjete propisane stavkom 1. ovoga članka odmah po njenom primitku. Na izlaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju se na odgovarajući način primjenjuje članak 109. stavak 1. Uredbe za provedbu Carinskog zakona.
3) Carinarnica dopušta podnošenje izlazne sigurnosne skraćene deklaracije u pisanom obliku samo ako:
a) carinski sustav elektroničke razmjene podataka ne funkcionira;
b) računalna aplikacija osobe koja podnosi ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju ne funkcionira.
4) U slučajevima iz stavka 3. ovoga članka izlazna sigurnosna skraćena deklaracija se u pisanom obliku sastavlja sukladno oglednom obrascu Sigurnosne isprave iz Priloga 2 ovoga Pravilnika. Kada se pošiljka za koju se sastavlja izlazna sigurnosna skraćena deklaracija sastoji od više od jedne stavke, Sigurnosna isprava se dopunjuje Popisom stavki koji odgovara oglednom obrascu iz Priloga 3 ovoga Pravilnika. Popis stavki čini sastavni dio Sigurnosne isprave.
5) U slučajevima iz stavka 3. ovoga članka, carinarnica može dopustiti da se Sigurnosna isprava zamijeni ili nadopuni komercijalnim ispravama pod uvjetom da isprave koje se podnose carinarnici sadrže podatke propisane za izlaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju u Prilogu 1 ovoga Pravilnika.
6) Mogućnost podnošenja izlazne sigurnosne skraćene deklaracije u pisanom obliku sukladno stavku 3. točki b) ovoga Pravilnika prethodno odobrava carinarnica. Izlaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju u pisanom obliku potpisuje osoba koja ju izdaje.
c) Carinska deklaracija kao izlazna sigurnosna skraćena deklaracija
Članak 13.
Carinska deklaracija koja se podnosi za robu koja napušta carinsko područje Republike Hrvatske sadrži najmanje one podatke koji su potrebni za izlaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju propisane Prilogom 1 ovoga Pravilnika.
IV. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 14.
1) Uzimajući u obzir odredbe članaka 49.b stavka 1., 73. stavka 1. i 186.d stavka 1. Carinskog zakona te članka 3. Uredbe za provedbu Carinskog zakona, ravnatelj Carinske uprave donijet će odluku o uporabi sustava elektroničke razmjene podataka za primjenu odredaba o obvezi podnošenja ulazne i izlazne sigurnosne skraćene deklaracije te odredbi kojima se uređuju druge posebnosti provedbe carinskog postupanja pri podnošenju ulazne i izlazne sigurnosne skraćene deklaracije.
2) Odluka iz stavka 1. ovoga članka objavit će se na internetskim stranicama Carinske uprave.
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 413-01/11-07/6
Urbroj: 513-02-1240/1-11-28
Zagreb, 16. svibnja 2011.
Ministrica financijamr. sc. Martina Dalić, v. r.
PRILOG 1
1. UVODNE NAPOMENE ZA TABLICE
Napomena 1. Općenito
1.1. Sigurnosna skraćena deklaracija koja se obvezno podnosi za robu koja ulazi u carinsko područje Republike Hrvatske ili izlazi iz njega sadrži informacije navedene u tablicama 1 do 4 za svaku situaciju ili način prijevoza u pitanju. Zahtjev za preusmjeravanje koji se mora podnijeti kada aktivno prijevozno sredstvo koje ulazi u carinsko područje Republike Hrvatske prvo treba doći u carinsku ispostavu koja nije bila deklarirana u ulaznoj sigurnosnoj skraćenoj deklaraciji sadrži podatke navedene u tablici 5.
1.2. Tablice 1 do 6 obuhvaćaju sve podatke potrebne za odnosne postupke, deklaracije i zahtjeve za preusmjeravanje. One pružaju sveobuhvatni pregled zahtjeva potrebnih za različite postupke, deklaracije i zahtjeve za preusmjeravanje.
1.3. Naslovi stupaca su samorazumljivi i odnose se na te postupke i deklaracije.
1.4. Slovo »X« u određenom polju tablice znači da je navedeni podatak potreban za postupak ili deklaraciju opisane u naslovu određenog stupca na razini deklaracije stavke robe. Slovo »Y« u određenom polju tablica znači da navedeni podatak potreban za postupak ili deklaraciju opisane u naslovu određenog stupca treba navesti u zaglavlju deklaracije. Slovo »Z« u danom polju tablica znači da navedeni podatak za postupak ili deklaraciju opisane u naslovu određenog stupca treba navesti na razini izvještaja o prijevozu. Kombinacija slova »X«, »Y« i »Z« znači da se navedeni podatak može tražiti za postupak ili deklaraciju opisane u naslovu određenog stupca na bilo kojoj od razina u pitanju.
1.5. Uporaba riječi ulazna i izlazna sigurnosna skraćena deklaracija u ovom prilogu odnosi se na sigurnosne skraćene deklaracije predviđene člancima 49.a stavkom 1. i 186.a stavkom 1. Carinskog zakona.
1.6. Opisi i napomene iz Odjeljka 4. u vezi s ulaznom i izlaznom sigurnosnom skraćenom deklaracijom, pojednostavljenim postupcima i zahtjevima za preusmjeravanje primjenjuju se na podatke iz tablica 1 do 6.
Napomena 2. Carinska deklaracija koja se koristi kao ulazna sigurnosna skraćena deklaracija
2.1. Carinska deklaracija iz članka 88. stavka 1. Carinskog zakona koja se koristi kao sigurnosna skraćena deklaracija u skladu s člankom 49.c stavkom 1. Carinskog zakona mora, osim podataka propisanih za određeni carinski postupak, sadržavati podatke utvrđene u stupcu »Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija« tablica 1 do 4.
Carinska deklaracija iz članka 88. stavka 1. Carinskog zakona koja se koristi kao sigurnosna skraćena deklaracija u skladu s člankom 49.c stavkom 1. Carinskog zakona mora, osim podataka potrebnih za određeni postupak iz tablice 6, sadržavati podatke utvrđene u stupcu »Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija« tablica 1 do 4.
Napomena 3. Carinska deklaracija pri izvozu
3.1. Carinska deklaracija koja se koristi u skladu s člankom 186.b Carinskog zakona mora, pored podataka potrebnih za određeni carinski postupak, sadržavati podatke utvrđene u stupcu »Izlazna sigurnosna skraćena deklaracija« tablica 1 i 2.
Carinska deklaracija iz članka 88. stavka 1. Carinskog zakona koja se koristi u skladu s člankom 186.b Carinskog zakona mora, pored podataka potrebnih za određeni carinski postupak u tablici 6, sadržavati podatke utvrđene u stupcu »Izlazna sigurnosna skraćena deklaracija« tablica 1 i 2.
Napomena 4. Ostale specifične okolnosti u vezi s izlaznim i ulaznim sigurnosnim skraćenim deklaracijama i posebnim vrstama prijevoza robe. Napomene za tablice 2 do 4.
4.1. Stupci »Izlazna sigurnosna skraćena deklaracija – Hitne pošiljke« i »Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija – Hitne pošiljke« iz Tablice 2 obuhvaćaju potrebne podatke koji se elektroničkim putem pružaju carinarnici u svrhu analize rizika prije otpreme ili dolaska hitnih pošiljaka. Poštanske službe se mogu odlučiti da podatke iz odnosnih stupaca Tablice 2 pruže carinarnici elektroničkim putem u svrhu analize rizika prije otpreme ili dolaska poštanskih pošiljaka.
4.2. U svrhu ovog priloga, hitna pošiljka znači pojedinačni artikl koji se prevozi putem integrirane usluge hitnog/vremenski određenog prikupljanja, prijevoza, carinjenja i dostave paketa, uz istovremeno praćenje lokacije tih artikala i zadržavanje nadzora nad njima tijekom dostave usluge.
4.3. U svrhu ovog priloga, poštanska pošiljka znači pojedinačni artikl maksimalne težine od 50 kg koja se kreće poštanskim sustavom u okviru pravila Konvencije Svjetske poštanske unije kada robu prevoze nositelji prava i obveza koji proizlaze iz tih pravila ili kada se roba prevozi za njihov račun.
4.4. Stupac »Izlaz – opskrba brodova i zrakoplova« tablice 2 obuhvaća potrebne podatke za izlazne sigurnosne skraćene deklaracije za opskrbu brodova i zrakoplova.
4.5. Tablice 3 i 4 sadrže potrebne podatke za ulazne sigurnosne skraćene deklaracije u kontekstu cestovnog i željezničkog prijevoza.
4.6. Tablica 3 za cestovni prijevoz se također primjenjuje i u slučaju multimodalnog prijevoza, osim ako nije drugačije predviđeno u Odjeljku 4.
Napomena 5. Pojednostavnjeni postupci
5.1. Deklaracije za pojednostavnjene postupke iz članaka 168., 174., 180., 182., 191., 196., 198. i 200. Uredbe za provedbu Carinskog zakona sadrže podatke iz tablice 6.
5.2. Smanjeni zahtjevi za podatke predviđene u okviru pojednostavljenih postupaka ne ograničava ili utječe na zahtjeve utvrđene u Pravilniku o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona, posebno u vezi s podacima koji se podnose u dopunskim deklaracijama.
2. ZAHTJEVI ZA ULAZNE I IZLAZNE SIGURNOSNE SKRAĆENE DEKLARACIJE
2.1. Zračni i pomorski prijevoz, prijevoz unutarnjim plovnim putovima i drugi načini prijevoza ili situacije koji nisu navedene u tablicama 2 do 4 – Tablica 1
Ime
Izlazna sigurnosna skraćena deklaracija (vidjeti napomenu 3.1.)
Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija (vidjeti napomenu 2.1.)
Stavke
Y
Y
Jedinstveni referentni broj pošiljke
X/Y
X/Y
Broj prijevozne isprave
X/Y
X/Y
Pošiljatelj
X/Y
X/Y
Podnositelj sigurnosne skraćene deklaracije
Y
Y
Primatelj
X/Y
X/Y
Prijevoznik
Z
Stranka koju treba obavijestiti
X/Y
Identitet i nacionalnost aktivnog prijevoznog sredstva koje prelazi granicu
Z
Referentni broj prijevoza
Z
Šifra prvog mjesta dolaska
Z
Datum i vrijeme dolaska na prvo mjesto dolaska na carinskom području
Z
Šifre zemlje (zemalja) na putu
Y
Y
Vrsta prijevoza na granici
Z
Izlazna carinarnica
Y
Mjesto robe
Y
Mjesto utovara
X/Y
Šifra mjesta istovara
X/Y
Opis robe
X
X
Vrsta paketa (šifra)
X
X
Broj paketa
X
X
Otpremne oznake
X/Y
X/Y
Identifikacijski broj opreme, ako je u kontejnerima
X/Y
X/Y
Broj stavke
X
X
Šifra robe
X
X
Bruto masa (kg)
X/Y
X/Y
Šifra UN-a za opasnu robu
X
X
Broj plombe
X/Y
X/Y
Šifra načina plaćanja prijevoznih troškova
X/Y
X/Y
Datum deklaracije
Y
Y
Potpis/ovjera
Y
Y
Ostali indikatori posebnih okolnosti
Y
Y
Šifra carinarnica naknadnih ulaza
Z
2.2. Poštanske i hitne pošiljke, opskrba brodova i zrakoplova – Tablica 2
Ime
Izlazna sigurnosna skraćena deklaracija – Hitne pošiljke
(vidjeti napomene 3.1. i 4.1. do 4.3.)
Izlazna sigurnosna skraćena deklaracija – opskrba brodova i zrakoplova (vidjeti napomene 3.1. i 4.4.)
Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija – Hitne pošiljke
(vidjeti napomene 2.1. i 4.1. do 4.3.)
Jedinstveni referentni broj pošiljke
X/Y
Broj prijevozne isprave
X/Y
Pošiljatelj
X/Y
X/Y
X/Y
Podnositelj sigurnosne skraćene deklaracije
Y
Y
Y
Primatelj
X/Y
X/Y
X/Y
Prijevoznik
Z
Referentni broj prijevoza
Z
Datum i vrijeme dolaska na prvo mjesto dolaska na carinskom području
Z
Šifre zemlje (zemalja) na putu
Y
Y
Vrsta prijevoza na granici
Z
Izlazna carinarnica
Y
Y
Mjesto robe
Y
Y
Mjesto utovara
Y
Šifra mjesta istovara
X/Y
Opis robe
X
X
X
Identifikacijski broj opreme, ako je u kontejnerima
X/Y
Broj stavke
X
X
X
Šifra robe
X
X
X
Bruto masa (kg)
X/Y
X/Y
X/Y
Šifra UN-a za opasnu robu
X
X
Šifra načina plaćanja prijevoznih troškova
X/Y
X/Y
X/Y
Datum deklaracije
Y
Y
Y
Potpis/ovjera
Y
Y
Y
Ostali indikatori posebnih okolnosti
Y
Y
Y
Šifra carinarnica naknadnih ulaza
Z
2.3. Cestovni prijevoz – podaci koje se navode u ulaznoj sigurnosnoj skraćenoj deklaraciji – Tablica 3
Ime
Cestovni prijevoz – Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija (vidjeti napomenu 2.1.)
Stavke
Y
Jedinstveni referentni broj pošiljke
X/Y
Broj prijevozne isprave
X/Y
Pošiljatelj
X/Y
Podnositelj sigurnosne skraćene deklaracije
Y
Primatelj
X/Y
Prijevoznik
Z
Identitet i nacionalnost aktivnog prijevoznog sredstva koje prelazi granicu
Z
Šifra prvog mjesta dolaska
Z
Datum i vrijeme dolaska na prvo mjesto dolaska na carinskom području
Z
Šifre zemlje (zemalja) na putu
Y
Vrsta prijevoza na granici
Z
Mjesto utovara
X/Y
Šifra mjesta istovara
X/Y
Opis robe
X
Šifra vrste paketa
X
Broj paketa
X
Identifikacijski broj opreme, ako je u kontejnerima
X/Y
Broj stavke
X
Šifra robe
X
Bruto masa (kg)
X/Y
Šifra načina plaćanja prijevoznih troškova
X/Y
Šifra UN-a za opasnu robu
X
Broj plombe
X/Y
Datum deklaracije
Y
Potpis/ovjera
Y
Ostali indikatori posebnih okolnosti
Y
2.4. Željeznički prijevoz – podaci koje se navode u ulaznoj sigurnosnoj skraćenoj deklaraciji – Tablica 4
Ime
Željeznički prijevoz – Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija (vidjeti napomenu 2.1.)
Stavke
Y
Jedinstveni referentni broj pošiljke
X/Y
Broj prijevozne isprave
X/Y
Pošiljatelj
X/Y
Podnositelj sigurnosne skraćene deklaracije
Y
Primatelj
X/Y
Prijevoznik
Z
Identitet i nacionalnost aktivnog prijevoznog sredstva koje prelazi granicu
Z
Referentni broj prijevoza
Z
Šifra prvog mjesta dolaska
Z
Datum i vrijeme dolaska na prvo mjesto dolaska na carinskom području
Z
Šifre zemlje (zemalja) na putu
Y
Vrsta prijevoza na granici
Z
Mjesto utovara
X/Y
Šifra mjesta istovara
X/Y
Opis robe
X
Šifra vrste paketa
X
Broj paketa
X
Identifikacijski broj opreme, ako je u kontejnerima
X/Y
Broj stavke
X
Šifra robe
X
Bruto masa (kg)
X/Y
Šifra načina plaćanja prijevoznih troškova
X/Y
Šifra UN-a za opasnu robu
X
Broj plombe
X/Y
Datum deklaracije
Y
Potpis/ovjera
Y
Ostali indikatori posebnih okolnosti
Y
2.5. Zahtjevi za zahtjeve za preusmjeravanje – Tablica 5
Naziv
Vrsta prijevoza na granici
Z
Identifikacija prijevoznoga sredstva koje prelazi granicu
Z
Datum i vrijeme dolaska na prvo mjesto dolaska na carinskom području
Z
Šifra zemlje deklarirane prve carinarnice ulaza
Z
Osoba koja zahtijeva preusmjeravanje
Z
MRN
Z
Broj stavke
Z
Šifra mjesta prvog dolaska
Z
Šifra stvarnog mjesta prvog dolaska
Z
3. Zahtjevi za pojednostavnjene postupke – Tablica 6
Ime
Kućno carinjenje – izvoz (vidjeti napomenu 3.1)
Pojednostavljena deklaracija – izvoz (vidjeti napomenu 3.1)
Nepotpuna deklaracija – izvoz (vidjeti napomenu 3.1)
Kućno carinjenje – uvoz (vidjeti napomenu 2.1)
Pojednostavljena deklaracija – uvoz (vidjeti napomenu 2.1)
Nepotpuna deklaracija – uvoz (vidjeti napomenu 2.1)
Deklaracija
Y
Y
Y
Y
Stavke
Y
Y
Y
Y
Jedinstveni referentni broj pošiljke
X
X
X
X
X
X
Broj prijevozne isprave
X/Y
X/Y
X/Y
X/Y
X/Y
X/Y
Pošiljatelj/izvoznik
X/Y
X/Y
X/Y
Primatelj
X/Y
X/Y
X/Y
Deklarant/zastupnik
Y
Y
Y
Y
Y
Y
Šifra statusa deklaranta/zastupnika
Y
Y
Y
Y
Y
Y
Šifra valute
X
X
X
Izlazna carinarnica
Y
Y
Y
Carinarnica za dopunsku deklaraciju
Y
Opis robe
X
X
X
X
X
X
Vrsta paketa (šifra)
X
X
X
X
X
X
Broj paketa
X
X
X
X
X
X
Otpremne oznake
X/Y
X/Y
X/Y
X/Y
X/Y
X/Y
Identifikacijski broj opreme, ako je u kontejnerima
X/Y
X/Y
X/Y
Broj stavke
X
X
X
X
Šifra robe
X
X
X
X
X
X
Bruto masa (kg)
X
X
X
Postupak
X
X
X
X
X
X
Neto masa (kg)
X
X
X
X
X
X
Iznos stavke
X
X
X
Referentni broj za pojednostavnjene postupke
X
X
Broj odobrenja
X
X
X
X
Dodatne informacije
X
X
X
Datum deklaracije
Y
Y
Y
Y
Y
Y
Potpis/ovjera
Y
Y
Y
Y
Y
Y
4. NAPOMENE ZA POJAŠNJENJE O PODACIMA
MRN
Zahtjev za preusmjeravanje: referentni broj kretanja – broj deklaracije je alternativa za sljedeća dva podatka:
– identifikaciju prijevoznog sredstva koje prelazi granicu,
– datum i vrijeme dolaska u prvo mjesto dolaska na carinskom području.
Deklaracija
Upisuju se šifre propisane Pravilnikom o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
Stavke
Ukupni broj stavki deklariranih u deklaraciji ili sigurnosnoj skraćenoj deklaraciji.
[Uputa: polje 5 JCD]
Jedinstveni referentni broj pošiljke
Jedinstveni broj dodijeljen robi za ulaz, uvoz, izlaz i izvoz. Koriste se šifre Svjetske carinske organizacije (ISO15459) ili jednakovrijedne šifre.
Sigurnosne skraćene deklaracije: radi se o alternativi broju prijevozne isprave kada ista nije raspoloživa.
Pojednostavljeni postupci: podaci se mogu pružiti kada su raspoloživi.
Ovaj podatak osigurava vezu s drugim korisnim izvorima informacija.
[Uputa: polje 7 JCD]
Broj prijevozne isprave
Uputa na prijevoznu ispravu koja pokriva prijevoz robe u carinsko područje ili iz carinskog područja. Kada je osoba koja podnosi ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju različita od prijevoznika, također se navodi broj prijevozne isprave prijevoznika.
Sadrži šifru za vrstu prijevozne isprave predviđenu Pravilnikom o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona, popraćenu identifikacijskim brojem odnosne isprave.
Ovaj je podatak alternativa jedinstvenom referentnom broju pošiljke [UCR] kada isti nije raspoloživ. On osigurava vezu s drugim korisnim izvorima informacija.
Izlazne sigurnosne skraćene deklaracije za opskrbu brodova i zrakoplova: broj fakture ili popisa robe/paketa u pojedinoj pošiljci.
Ulazne sigurnosne skraćene deklaracije za cestovni prijevoz: ti se podaci pružaju u mjeri u kojoj su raspoloživi i mogu obuhvaćati upute na TIR karnet i na CMR.
[Uputa: polje 44 JCD]
Pošiljatelj
Stranka koja šalje robu, a koju je u ugovoru o prijevozu navela stranka koja je naručila prijevoz.
Izlazne sigurnosne skraćene deklaracije: ovaj se podatak mora navesti kada je različit od osobe koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju. Taj je podatak u obliku pošiljateljeva EORI broja kada osoba koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju ima taj broj. Kada su podaci potrebni za izlaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju obuhvaćeni u carinskoj deklaraciji u skladu s člankom 186.b stavkom 3. Carinskog zakona i člankom 431f. stavkom 1. Uredbe za provedbu Carinskog zakona, ovaj podatak odgovara podatku »Pošiljatelj/izvoznik« te carinske deklaracije.
Ulazne sigurnosne skraćene deklaracije: ovaj je podatak u obliku EORI broja pošiljatelja kada osoba koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju ima taj broj.
Pošiljatelj/izvoznik
Osoba koja izrađuje izvoznu deklaraciju ili za čiji se račun ona izrađuje i koja je vlasnik robe ili ima slično pravo raspolaganja robom u trenutku kada je deklaracija prihvaćena.
Upisuje se EORI broj iz članka 1. stavka 1. točke b) Uredbe za provedbu Carinskog zakona. Kada pošiljatelj/izvoznik nema EORI broj, Carinska uprava mu može dodijeliti ad hoc broj za odnosnu deklaraciju.
[Uputa: polje 2 JCD]
Podnositelj sigurnosne skraćene deklaracije
Ovaj podatak je u obliku EORI broja osobe koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju.
Ulazne sigurnosne skraćene deklaracije: jedna od osoba navedenih u članku 49.b stavcima 3. i 4. Carinskog zakona.
Izlazne sigurnosne skraćene deklaracije: stranka određena u članku 186.d stavku 3. Carinskog zakona. Ove se informacije ne pružaju kada je roba, u skladu s člankom 186.a stavkom 1. Carinskog zakona, obuhvaćena carinskom deklaracijom.
Napomena: ova je informacija potrebna radi identifikacije osobe odgovorne za podnošenje deklaracije.
Osoba koja zahtijeva preusmjeravanje
Zahtjev za preusmjeravanje: osoba koja podnosi zahtjev za preusmjeravanje pri ulasku. Ova podatak je u obliku EORI broja osobe koja podnosi zahtjev za preusmjeravanje.
Primatelj
Osoba kojoj je roba stvarno poslana.
Ulazne sigurnosne skraćene deklaracije: ovaj se podatak mora pružiti kada se radi o osobi koja je različita od osobe koja je podnijela sigurnosnu skraćenu deklaraciju. Kada se roba prevozi na temelju prenosive teretnice s oznakom »s bjanko indosamentom«, primatelj je nepoznat i podaci o njemu se zamjenjuju sljedećom šifrom 10600.
Pravna osnova
Predmet
Polje
Šifra
Prilog 1
Situacije u kojima je riječ o prenosivim teretnicama s oznakom »s bjanko indosamentom«, u slučaju ulaznih sigurnosnih skraćenih deklaracija, kada su nepoznati podaci o primatelju.
44
10600
Kada se moraju pružiti podaci, oni su u obliku EORI broja primatelja kada osoba koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju ima taj broj.
Izlazne sigurnosne skraćene deklaracije: u slučajevima podnošenja izvozne deklaracije u vezi s kooperacijskim poslovima, ovi se podaci pružaju kada su dostupni.
Podaci su u obliku EORI broja primatelja kada je taj broj dostupan osobi koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju.
[Uputa: polje 8 JCD]
Deklarant/zastupnik
Zahtijeva se ako je različit od pošiljatelja/izvoznika pri izvozu/primatelja pri uvozu.
Taj podatak je u obliku EORI broja deklaranta/zastupnika
[Uputa: polje 14 JCD]
Šifra statusa deklaranta/zastupnika
Šifra predstavlja status deklaranta ili zastupnika. Koriste se šifre za popunjavanje polja 14 JCD-a.
Prijevoznik
Ovaj se podatak pruža kada se radi o osobi različitoj od one koja podnosi ulaznu sigurnosnu skraćenu deklaraciju.
Ovaj je podatak u obliku EORI broja prijevoznika kada osoba koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju ima taj broj. Međutim, u situacijama obuhvaćenima člankom 3. stavcima 7. i 9. ovoga Pravilnika, navodi se EORI broj prijevoznika. EORI broj prijevoznika također se navodi u situacijama obuhvaćenima člankom 5. ovoga Pravilnika.
Stranka koju treba obavijestiti
Stranka koju kod ulaska treba obavijestiti o dolasku robe. Ovaj se podatak treba pružiti ako je raspoloživ. Kada se roba prevozi na temelju prenosivog teretnog lista s oznakom »s bjanko indosamentom«, u kojem slučaju primatelj nije naveden i upisuje se šifra 10600, uvijek se treba navesti stranku koju treba obavijestiti.
Ova je podatak u obliku EORI broja stranke koju treba obavijestiti kada je taj broj dostupan osobi koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju.
Identitet i nacionalnost aktivnog prijevoznog sredstva koje prelazi granicu
Identitet i nacionalnost aktivnog prijevoznog sredstva koje prelazi granicu carinskog područja Republike Hrvatske. Za oznaku identiteta koriste se šifre za popunjavanje polja 18 JCD-a. Kada se radi o prijevozu morem i unutarnjim plovnim putovima, upisuje se identifikacijski broj broda Međunarodne pomorske organizacije (IMO) ili jedinstveni identifikacijski broj plovila (ENI). Kada se radi o zračnom prometu, nije potrebno unositi nikakve podatke.
Šifre predviđene za popunjavanje polja 21 JCD-a koriste se za oznaku nacionalnosti kada ta informacija nije sadržana u podacima o identitetu.
Željeznički prijevoz: navodi se broj vagona
Identifikacija prijevoznoga sredstva koje prelazi granicu
Zahtjev za preusmjeravanje: Ova se informacija pruža u obliku identifikacijskoga broja broda Međunarodne pomorske organizacije, šifre ENI ili broja leta IATA za prijevoz morem, unutarnjim plovnim putovima odnosno zrakom.
Za zračni prijevoz, u situacijama u kojima upravitelj zrakoplova prevozi robu u okviru dogovora o podjeli šifre s partnerima, koriste se brojevi leta partnera s kojima se dijele šifre.
Referentni broj prijevoza
Identifikacija puta prijevoznoga sredstva, na primjer broj plovidbe, broj leta odnosno broj puta, ako je primjenjivo.
Za zračni promet, u situacijama u kojima upravitelj zrakoplova prevozi robu u okviru dogovora o podjeli šifre s partnerima, koriste se brojevi leta partnera s kojima se dijele šifre.
Željeznički prijevoz: navodi se broj vlaka. Ovaj se podatak prema potrebi navodi u slučaju multimodalnog prijevoza, ako je primjenjivo.
Šifra mjesta prvog dolaska
Identifikacija mjesta prvog dolaska na carinsko područje. To može biti luka kod pomorskog prijevoza, zračna luka kod zračnog prijevoza i granični prijelaz kod kopnenog prijevoza.
Ova šifra mora biti u skladu sa sljedećim obrascem: UN/LOCODE (an..5) + nacionalna šifra (an..6).
Cestovni i željeznički prijevoz: šifra sukladno Pravilniku o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
Zahtjev za preusmjeravanje: mora se navesti šifra deklarirane carinarnice prvog ulaza.
Šifra stvarnog mjesta prvog dolaska
Zahtjev za preusmjeravanje: mora se navesti šifra stvarne carinarnice prvog ulaska.
Šifra zemlje deklarirane prve carinarnice ulaza
Zahtjev za preusmjeravanje: koriste se šifre za popunjavanje polja 2 JCD-a sukladno Pravilniku o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
Datum i vrijeme dolaska na prvo mjesto dolaska na carinskom području
Datum i vrijeme/planirani datum i vrijeme dolaska prijevoznog sredstva u prvu zračnu luku (za zračni prijevoz), dolaska na prvi granični prijelaz (kopneni prijevoz) i dolaska u prvu luku (pomorski prijevoz). Koristi se dvanaesteroznamenkasta šifra (HRGGMMDDSSMM). Navodi se lokalno vrijeme prvog mjesta dolaska.
Zahtjev za preusmjeravanje: ovaj se podatak ograničava na datum; koristi se šifra n8 (HRGGMMDD).
Šifra zemlje (zemalja) na putu
Kronološkim redom unose se zemlje kroz koje roba prolazi između prvobitne zemlje otpreme i konačnog odredišta. To uključuje i zemlju prvobitne otpreme i zemlju konačnog odredišta robe. Koriste se šifre predviđene za polje 2 JCD-a sukladno Pravilniku o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona. Podaci se navode u mjeri u kojoj su poznate.
Izlazne sigurnosne skraćene deklaracije za hitne pošiljke – poštanske pošiljke: navodi se samo zemlja konačnoga odredišta robe.
Ulazne sigurnosne skraćene deklaracije za hitne pošiljke – poštanske pošiljke: navodi se samo zemlja prvobitne otpreme robe.
Šifra valute
Šifra valutu navedene na komercijalnoj fakturi predviđena za polje 22 JCD-a sukladno Pravilniku o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
Ovi se podaci koriste zajedno s »Iznosom stavke« kada je to potrebno radi izračuna uvoznih davanja.
Carinska uprava može kod pojednostavljenih deklaracija i postupaka kućnog carinjenja pri uvozu i kada uvjeti propisani u odobrenjima za provedbu takvih postupaka to omogućavaju, dopustiti da se ovaj podatak dostavi tek u dopunskoj deklaraciji.
[Uputa: polja 22 i 24 JCD]
Vrsta prijevoza na granici
Ulazna sigurnosna skraćena deklaracija: vrsta prijevoza koja odgovara aktivnom prijevoznome sredstvu na kojemu se očekuje da će roba ući na carinsko područje. U slučaju kombiniranoga prijevoza, primjenjuju se pravila za popunjavanje polja 21 JCD-a utvrđena Pravilnikom o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
Kada se zračni teret ne prevozi zrakom, deklarira se druga vrsta prometa prema pravilima za popunjavanje polja 25 JCD-a, sukladno Pravilniku o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
[Uputa: polje 25 JCD].
Izlazna carinarnica
Koristi se šifra izlazne carinarnice propisana Pravilnikom o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
Izlazne sigurnosne skraćene deklaracije za hitne pošiljke – poštanske pošiljke: ovaj podatak ne mora se navoditi kada se automatski i nedvosmisleno može utvrditi iz drugih podataka koje je dao trgovac.
Carinarnica za dopunsku deklaraciju
Nepotpune izvozne deklaracije: ovaj se podatak smije upotrebljavati samo u slučajevima kada postoji obveza podnošenja dopunske deklaracije.
Mjesto robe
Točno mjesto na kojem se roba može pregledati.
[Uputa: polje 30 JCD]
Mjesto utovara
Ime pomorske luke, zračne luke, teretnog kolodvora, željezničke postaje ili nekog drugog mjesta na kojem se roba utovaruje na prijevozno sredstvo koje se koristi za prijevoz, uključujući i zemlju u kojoj se nalazi.
Ulazne sigurnosne skraćene deklaracije za hitne pošiljke – poštanske pošiljke: ovaj podatak ne mora se navoditi kada se automatski i nedvosmisleno može utvrditi iz drugih podataka koje je dao trgovac.
Cestovni i željeznički prijevoz: to može biti mjesto preuzimanja robe u skladu s ugovorom o prijevozu ili otpremna carinarnica u TIR postupku.
Mjesto istovara
Ime pomorske luke, zračne luke, teretnog kolodvora, željezničke postaje ili nekog drugog mjesta na kojem se roba istovaruje s prijevoznog sredstva koje se koristilo za njen prijevoz, uključujući i zemlju u kojoj se nalazi.
Cestovni i željeznički prijevoz: kada šifra nije raspoloživa, navodi se ime mjesta što je preciznije moguće.
Napomena: ovaj podatak pruža korisne informacije za upravljanje postupkom.
Opis robe
Skraćene sigurnosne deklaracije: radi se o jednostavnom opisu koji je dovoljno precizan da nadležnoj carinarnici omogući identificirati robu. Općeniti izrazi (kao što su »konsolidiran«, »generalni teret« ili »dijelovi«) ne mogu se prihvatiti. Ovu informaciju nije potrebno navesti kada se navodi šifra robe.
Pojednostavljeni postupci: radi se o opisu u tarifne svrhe.
[Uputa: polje 31 JCD]
Vrsta paketa (šifra)
Šifra u kojoj se navodi vrsta paketa kao što je predviđeno za polje 31 JCD (Preporuka UN/ECE br. 21 – Prilog VI.).
Ukupno paketa
Broj pojedinačnih paketa koji su pakirani tako da ih se ne može razdijeliti a da se prethodno ne otvori pakiranje ili broj komada ako nisu upakirani. Ovaj se podatak ne navodi kada je roba u rasutom stanju.
[Uputa: polje 31 JCD]
Oznake paketa
Slobodni opis oznaka i brojeva na prijevoznim jedinicama ili paketima.
Ova se podatak navodi prema potrebi samo za pakiranu robu. Kada se roba nalazi u kontejnerima, broj kontejnera može zamijeniti oznake, koje gospodarski subjekt može navesti, ako su dostupne. Jedinstvena referentna oznaka pošiljke (UCR) ili upute na prijevoznu ispravu koji omogućavaju nedvosmislenu identifikaciju svih paketa u pošiljci mogu zamijeniti oznake.
Napomena: ovaj podatak pomaže u identifikaciji pošiljaka.
[Uputa: polje 31 JCD]
Identifikacijski broj opreme, ako je u kontejnerima
Oznake (slova i/ili brojke) koje identificiraju kontejner.
[Uputa: polje 31 JCD]
Broj stavke
Broj stavke u odnosu na ukupan broj stavki navedenih u deklaraciji, skraćenoj sigurnosnoj deklaraciji ili zahtjevu za preusmjeravanje.
Zahtjev za preusmjeravanje: kada je naveden MRN, a zahtjev za preusmjeravanje se ne odnosi na sve stavke iz ulazne sigurnosne skraćene deklaracije, osoba koja zahtijeva preusmjeravanje navodi relevantne brojeve stavki pripisanih robi u prvobitnoj ulaznoj sigurnosnoj skraćenoj deklaraciji.
Koristi se samo kada postoji više od jedne stavke robe.
Napomena: ovaj podatak pomaže u identifikaciji stavki u deklaraciji.
[Uputa: polje 32 JCD]
Šifra robe
Šifra robe koja odgovara predmetnoj robi.
Ulazne sigurnosne skraćene deklaracije: prve četiri znamenke KN oznake; ovaj podatak nije nužan ako je naveden opis robe.
Pojednostavljeni postupci pri uvozu: deseteroznamenkasta TARIC oznaka. Gospodarski subjekti prema potrebi mogu dopuniti ovu informaciju dodatnim TARIC oznakama. Carinska uprava može kod pojednostavljenih deklaracija i postupaka kućnog carinjenja pri uvozu i kada uvjeti propisani u odobrenjima za provedbu takvih postupaka to omogućavaju, dopustiti da se ovaj podatak dostavi tek u dopunskoj deklaraciji.
Izlazne sigurnosne skraćene deklaracije: prve četiri znamenke KN oznake. Ovaj podatak nije nužan ako je naveden opis robe.
Izlazne sigurnosne skraćene deklaracije za opskrbu brodova i zrakoplova: Carinska uprava će objaviti posebnu pojednostavljenu nomenklaturu robe.
Pojednostavljeni postupci pri izvozu: osmeroznamenkasta KN oznaka. Gospodarski subjekti mogu prema potrebi dopuniti ovu informaciju dodatnim oznakama TARIC. Carinska uprava može kod pojednostavljenih deklaracija i postupaka kućnog carinjenja pri izvozu i kada uvjeti propisani u odobrenjima za provedbu takvih postupaka to omogućavaju, dopustiti da se ovaj podatak dostavi tek u dopunskoj deklaraciji.
[Uputa: polje 33 JCD]
Bruto masa (kg)
Težina (masa) robe u deklaraciji uključujući ambalažu, ali isključujući opremu prijevoznika.
Kada je to moguće, gospodarski subjekt može navesti težinu na razini svake deklarirane stavke.
Pojednostavljeni postupci pri uvozu: ovaj se podatak navodi samo kada je potreban radi izračuna uvoznih davanja.
Carinska uprava može kod pojednostavljenih deklaracija i postupaka kućnog carinjenja pri uvozu i kada uvjeti propisani u odobrenjima za provedbu takvih postupaka to omogućavaju dopustiti da se ovaj podatak dostavi tek u dopunskoj deklaraciji.
[Uputa: polje 35 JCD]
Postupak
Upisuje se šifre postupka propisane za popunjavanje polja 37 potpolja 1 i 2 JCD-a, sukladno Pravilniku o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
Carinska uprava može kod pojednostavnjenih deklaracija i kućnog carinjenja pri uvozu i izvozu i kada uvjeti propisani u odobrenjima za provedbu takvih postupka to omogućavaju dopustiti da se podatak iz 2 potpolja polja 37 JCD-a dostavi tek u dopunskoj deklaraciji.
Neto masa (kg)
Težina (masa) same robe bez ambalaže.
Carinska uprava može kod pojednostavljenih deklaracija i postupaka kućnog carinjenja pri uvozu i izvozu i kada uvjeti propisani u odobrenjima za provedbu takvih postupaka to omogućavaju dopustiti da se ovaj podatak dostavi tek u dopunskoj deklaraciji.
[Uputa: polje 38 JCD]
Iznos stavke
Cijena robe za svaki pojedinu stavku u deklaraciji. Ovaj se podatak koristi zajedno sa »šifrom valute« kada je to potrebno za izračunavanje uvoznih davanja.
Carinska uprava može kod pojednostavljenih deklaracija i postupaka kućnog carinjenja pri uvozu i kada uvjeti propisani u odobrenjima za provedbu takvih postupaka to omogućavaju dopustiti da se ovaj podatak dostavi tek u dopunskoj deklaraciji.
[Uputa: polje 42 JCD]
Referentni broj za pojednostavljene postupke
Radi se o referentnom broju upisa u evidenciju za postupke opisane člankom 180. Uredbe za provedbu Carinskog zakona. Može se dopustiti izuzeće od upisa ovog podatka ako postoji drugi zadovoljavajući sustavi praćenja pošiljaka.
Dodatne informacije
Upisuje se šifra 10100 kada se primjenjuju odredbe o posebnoj uporabi robe koja se uvozi sa svjedodžbom o plovidbenosti.
[Uputa: polje 44 JCD]
Broj odobrenja
Broj odobrenja za pojednostavljene postupke. Može se odobriti izuzeće od navođenja ovog podatka u slučajevima kada računalni sustav nedvosmisleno omogućava dostupnost ove informacije iz ostalih podataka deklaracije, kao što je identifikacija gospodarskog subjekta.
Šifra UNDG
Oznaka Ujedinjenih naroda (UNDG) za identifikaciju opasne robe koja predstavlja jedinstveni serijski broj (n4) koji Ujedinjeni narodi dodjeljuju tvarima i artiklima koji se nalaze na popisu opasne robe koja se najčešće prevozi.
Ovaj se podatak navodi samo kada je to značajno.
Broj plombe
Identifikacijski brojevi plombi stavljenih na prijevoznu opremu, prema potrebi.
Šifra načina plaćanja prijevoznih troškova
Koriste se sljedeće šifre:
A Plaćanje gotovinom
B Plaćanje kreditnom karticom
C Plaćanje čekom
D Ostalo (npr. izravno terećenje gotovinskog računa)
H Elektronički virmanski nalog
Y Otvoren račun kod prijevoznika
Z Nije plaćeno unaprijed
Ove se informacije navode samo kada su raspoložive.
Datum deklaracije
Datum izdavanja pojedinih deklaracija i, prema potrebi, potpisa ili neke druge ovjere.
Za postupke kućnog carinjenja, to je datum upisa u evidencije.
[Uputa: polje 54 JCD]
Potpis/ovjera
[Uputa: polje 54 JCD]
Ostali indikatori posebnih okolnosti
Šifrirani podatak koji navodi posebnu okolnost na koju se gospodarski subjekt poziva
A Poštanske i hitne pošiljke
B Opskrba brodova i zrakoplova
C Cestovni prijevoz
D Željeznički prijevoz
Ovaj je podatak potrebno navesti samo kada osoba koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju traži korist od posebne okolnosti koja nije navedena u Tablici 1.
Ovaj podatak nije potrebno navesti kada se može automatski i nedvosmisleno zaključiti iz drugih podataka koje je podnositelj sigurnosne skraćene deklaracije naveo.
Šifra carinarnica naknadnih ulaza
Šifre carinarnica naknadnih ulaza u carinsko područje Republike Hrvatske.
Ovu je šifru potrebno unijeti u slučajevima kada se prijevoz vrši zrakom, morem i unutarnjim plovnim putovima.
Šifra koja se unosi mora biti u skladu sa šifrom carinske ispostave koja se koristi za popunjavanje polja 29 JCD-a, sukladno Pravilniku o uporabi obrazaca pri provedbi Carinskog zakona.
PRILOG 2
SIGURNOSNA ISPRAVA
POJAŠNJENJA I PODACI ZA SIGURNOSNU ISPRAVU
Ovaj prilog sadrži općenite informacije, kao i informacije za pojedine stavke robe.
Informacije koje se nalaze u Sigurnosnoj ispravi temelje se na podacima dobivenima iz ulazne ili izlazne sigurnosne skraćene deklaracije koje prema potrebi izmjenjuje i dopunjuje deklarant i/ili ih provjerava carinarnica ulaza, odnosno izlaza.
Sigurnosnu ispravu popunjava osoba koja podnosi sigurnosnu skraćenu deklaraciju.
Pored odredbi koje se odnose na popunjavanje carinske deklaracije i napomena iz Priloga 1 ovoga Pravilnika, podaci se moraju otisnuti kako slijedi:
1. Polje MRN – referentni broj kretanja kako je definirano u Prilogu 4 ovoga Pravilnika ili ad hoc uputama koje izdaje carinarnica. MRN se otiskuje na prvoj stranici i na svim popisima stavki;
2. Carinarnica:
Šifra carinarnice ulaza/izlaza;
3. Polje Vrsta deklaracije (1):
Šifre »IM« ili »EX« ovisno o tome da li isprava sadrži podatke iz ulazne sigurnosne skraćene deklaracije ili izlazne sigurnosne skraćene deklaracije;
4. Polje Referentni brojevi (7):
Upisuje se LRN – LRN – lokalni referentni broj kako je definirano pravilima podnošenja elektroničke deklaracije;
5. Polje šifra mjesta 1. dolaska (S11):
Šifra prvoga mjesta dolaska;
6. Polje Dat/vrijeme 1 dol. na carinsko područje (S12):
Upisuje se datum i mjesto prvog dolaska na mjesto ulaska u carinsko područje;
7. Polje Šif.nač.plać.prijev. troškova (S29):
Upisuje se šifra načina plaćanja prijevoznih troškova;
8. Polje UNDG (S27) – šifra opasne robe UN-a;
9. Polje Ostali IPO (S32):
Upisuju se indikatori posebnih okolnosti.
Sigurnosna isprava se ne smije mijenjati, niti se smiju dodavati ili brisati podaci u njoj, osim ako nije drugačije određeno Uredbom za provedbu Carinskog zakona ili ovim Pravilnikom.
PRILOG 3
POPIS STAVKI SIGURNOSNE ISPRAVE
POJAŠNJENJA I PODACI ZA POPIS STAVKI SIGURNOSNE ISPRAVE
Polja popisa stavki ne mogu se vertikalno proširiti.
Pored odredaba vezanih uz sigurnosne odredbe i podnošenje carinske deklaracije, podaci u različitim poljima moraju se otisnuti kako slijedi:
Polje Br. stavke (32) – redni broj tekuće stavke;
Polje Šif.nač.plać.prijev.troškova (S29) – šifra načina plaćanja prijevoznih troškova;
Polje UNDG (S27) – šifra opasne robe UN-a.
PRILOG 4
PRATEĆA PROVOZNA SIGURNOSNA ISPRAVA
POJAŠNJENJA I POJEDINOSTI ZA PRATEĆU PROVOZNU SIGURNOSNU ISPRAVU
Pojam rezervni postupak znači postupak u smislu primjene članka 319.c Uredbe za provedbu Carinskog zakona.
Prateća provozna sigurnosna isprava sadrži podatke koji vrijede za cijelu deklaraciju.
Podaci sadržani u Pratećoj provoznoj sigurnosnoj ispravi temelje se na podacima dobivenim iz provozne deklaracije. Te podatke prema potrebi izmjenjuje i dopunjuje glavni obveznik i/ili ih provjerava otpremna carinarnica.
Papir koji se koristi za Prateću provoznu sigurnosnu ispravu može biti zelene boje.
Pored odredbi koje se odnose na popunjavanje carinske deklaracije i napomena iz Priloga 1 ovoga Pravilnika, podaci se moraju otisnuti kako slijedi:
1. MRN (REFERENTNI BROJ KRETANJA)
MRN se otiskuje na prvoj stranici i na svim popisima stavaka, osim kada se ti obrasci koriste u kontekstu plana kontinuiteta poslovanja, kada se ne dodjeljuje MRN.
Informacije se daju u alfanumeričkom obliku s 18 znamenki prema sljedećim uputama:
Polje
Sadržaj
Vrsta polja
Primjeri
1
Posljednje dvije znamenke godine formalnog prihvaćanja provozne deklaracije (GG)
Numeričko 2
11
2
Identifikacijska oznaka Republike Hrvatske (alfa 2 šifra zemlje)
Alfabetsko 2
HR
3
Jedinstvena identifikacijska oznaka za postupak provoza po godini i zemlji
Alfanumeričko 13
9876AB8890123
4
Kontrolna znamenka
Alfanumeričko 1
5
Polja 1 i 2 kao što je objašnjeno gore.
Polje 3 se popunjava identifikacijskom oznakom za provoz. Pri tome svaki provoz koji se obradi tijekom jedne godine mora imati jedinstveni broj. Carinska uprava može propisati da se u referentnom broju obvezno nalazi šifra otpremne carinarnice za što se može koristiti maksimalno 6 prvih znamenki.
Polje 4 se popunjava vrijednošću koja je kontrolna znamenka za cijeli MRN. Ovo polje omogućuje otkrivanje grešaka prilikom preuzimanja cijelog MRN-a.
»MRN« se također tiska kao bar kod korištenjem standardnog »koda 128«, vrsta slova »B«.
2. POLJE SIG. DEKL. (S00):
Popunjava se šifrom S kada Prateća provozna sigurnosna isprava također sadrži sigurnosne podatke. Kada isprava ne sadrži sigurnosne podatke, polje ostaje nepopunjeno.
3. POLJE OBRASCI (3):
Prvo potpolje: serijski broj tekućeg tiskanog lista,
Drugo potpolje: ukupni broj tiskanih listova (uključujući popis stavaka).
4. POLJE REFERENTNI BROJEVI (7):
Upisuje se lokalni referentni broj (LRN) ili/i jedinstveni referentni broj pošiljke (UCR).
LRN – lokalni referentni broj kako je definiran pravilima podnošenja elektroničke deklaracije.
UCR – jedinstveni referentni broj pošiljke.
5. U PROSTOR S DESNE STRANE POLJA PRIMATELJ (8):
Naziv i adresa carinarnice kojoj se vraća povratni primjerak Prateće provozne sigurnosne isprave.
6. POLJE OSTALI IPO (S32):
Upisuju se indikatori posebnih okolnosti.
7. POLJE OTPREMNA CARINARNICA (C):
– šifra otpremne carinarnice,
– datum prihvaćanja deklaracije za postupak provoza,
– naziv i broj odobrenja ovlaštenog pošiljatelja (ukoliko postoji).
8. POLJE KONTROLA OTPREMNE CARINARNICE (D):
– rezultati kontrole,
– stavljene plombe ili naznaka »- -« koja označava »Oslobođeno – 99201«,
– napomena »obvezujući plan puta«, prema potrebi.
Prateća provozna sigurnosna isprava ne smije se mijenjati, niti se smiju dodavati ili brisati podaci u njoj, osim ako nije drugačije određeno Uredbom za provedbu Carinskog zakona ili ovim Pravilnikom.
9. FORMALNOSTI NA PUTU
Od trenutka kada roba napusti otpremnu carinarnicu do trenutka njezinog dolaska u odredišnu carinarnicu, određeni podaci se možda moraju upisati u Prateću provoznu sigurnosnu ispravu. Ti se podaci odnose na prijevoz i mora ih upisati prijevoznik odgovoran za prijevozno sredstvo na koje je roba utovarena i kada se obavljaju pripadajuće aktivnosti. Ti se podaci mogu dodati ručno, pod uvjetom da su jasno i čitljivo upisani tintom i velikim slovima.
Prijevoznike treba podsjetiti da se roba može pretovariti samo uz odobrenje carinarnice na čijem se području nadležnosti pretovar treba obaviti.
Kada nadležna carinarnica smatra da se dotični provoz može nastaviti na uobičajen način, ona ovjerava Prateću provoznu sigurnosnu ispravu nakon što poduzme se eventualno potrebne mjere.
Nadležna provozna ili odredišna carinarnica, ovisno o slučaju, ima obvezu unijeti u sustav podatke dodane Pratećoj provoznoj sigurnosnoj ispravi. Te podatke također može unijeti ovlašteni primatelj.
Ti se podaci odnose na sljedeća polja i aktivnosti:
10. PRETOVAR: KORISTITI POLJE 55
Polje za pretovar (55):
Prijevoznik mora ispuniti prva tri reda ovoga polja kada se roba pretovaruje iz jednog prijevoznoga sredstva u drugo ili iz jednoga kontejnera u drugi tijekom dotičnoga provoza.
Međutim, ako se robu prevozi u kontejnerima koji se prevoze cestovnim vozilima, nadležna carinarnica može glavnom obvezniku dopustiti da polje 18 ostavi nepopunjeno kada zbog logističkih razloga u mjestu otpreme nije moguće navesti identitet i nacionalnost prijevoznoga sredstva u trenutku podnošenja provozne deklaracije, te ako može jamčiti naknadni unos točnih podataka, vezanih uz prijevozno sredstvo, u polje 55.
11. DRUGE NEZGODE: KORISTITI POLJE 56
Polje Druge nezgode tijekom prijevoza (56)
Polje se popunjava u skladu s tekućim obvezama vezanim uz provoz.
Osim toga, ako je roba utovarena na poluprikolicu, a vučno vozilo promijenjeno tijekom putovanja (bez rukovanja ili pretovara robe), u ovo se polje upisuju registarske oznake i nacionalnost novog vučnog vozila. U tom slučaju nije potrebna ovjera nadležne carinarnice.
PRILOG 5
POPIS STAVKI PRATEĆE PROVOZNE SIGURNOSNE ISPRAVE
POJAŠNJENJA I PODACI ZA POPIS STAVKI PRATEĆE PROVOZNE SIGURNOSNE ISPRAVE
Pojam rezervni postupak znači postupak u smislu primjene članka 319.c Uredbe za provedbu Carinskog zakona.
Popis stavki Prateće provozne sigurnosne isprave sadrži podatke koji se odnose na stavke robe u deklaraciji.
Polja u Popisu stavki mogu se vertikalno proširiti. Pored odredbi za podnošenje carinske deklaracije i sigurnosnih odredbi, podaci moraju biti otisnuti kako slijedi, prema potrebi koristeći šifre:
1. Polje MRN – referentni broj kretanja definiran u Prilogu 4. MRN se otiskuje na prvoj strani i na svim Popisima stavki, osim kada se ti obrasci koriste u rezervnom postupku, u kojem slučaju se MRN ne dodjeljuje.
2. Podaci u različitim poljima na razini stavke moraju se otisnuti kako slijedi:
(a) Polje Br. stavke (32) – redni broj tekuće stavke;
(b) Polje Šifra nač.plać.prijev.troškova (S29) – upisuje se šifra načina plaćanja prijevoznih troškova;
(c) UNDG (44/4) – šifra opasne robe UN-a;
(d) Polje Obrasci (3):
– prvo potpolje: redni broj tekućeg tiskanoga lista,
– drugo potpolje: ukupan broj tiskanih listova (Popisa stavki Prateće provozne sigurnosne isprave).