Ako se instaliraju pametna energetska čvorišta širom zemlje, investicija koju treba izbjeći mogla bi narasti na milijarde, kaže Theo Föllings, predsjednik Stichting Kennisalliantie Bedrijventerreinen Nederland (SKBN). SKBN i njegovi učesnici, uključujući provincije Gelderland i Overijssel i Oost NL, ulažu velika sredstva u znanje i razvoj pametnih energetskih čvorišta (ED).
“ED je regionalno kontrolno dugme za energiju. Što bolje ED to može da uradi, to manje mora da obavlja ovu kontrolnu funkciju,” kaže Edvard Fajfer, viši savetnik za energetiku u Royal HaskoningDHV. U hitnim službama lokalna generacija, skladištenje i potrošnja dovode se u međusobnu ravnotežu. Na taj način nude alternativu centralnom snabdevanju i uklanjanju energije.
“ED omogućava regionu i poslovnom parku da postanu autonomniji u snabdevanju energijom,” kaže Fajfer. “To ne menja činjenicu da će veza sa javnom mrežom uvek biti neophodna. Investicije u jačanje mreže će takođe biti neophodne. Skala energetske tranzicije je tako velika i uloga elektrifikacije je toliko važna da je i jedno i drugo.”
Treća faza u održivosti
Prema rečima Marka Lua, lidera projekta za energetiku u Oost NL, hitne službe u poslovnim parkovima eksplicitno treba posmatrati kao treću stazu u tome da energetska infrastruktura bude održivija, pored proširenja same mreže i “vodonikove okosnice” kao glavne transportne mreže za vodonik. Dodatna prednost je u tome što sa pametnom tehnologijom možete nastaviti da pružate kompanijama mrežne veze, uprkos zagušenju mreže. Ovo je već sprovedeno u Schiphol Trade Parku.
Nasuprot tome, ED-ovi mogu pomoći u raspolaganju lokalnom održivo generisanom energijom na lokalnom nivou. Kao što se događa u poslovnom parku Hessenpoort u Zwolle-Noordu. Sa dovoljnim proizvodnim kapacitetom, ED-ovi na poslovnim parkovima takođe mogu delovati kao decentralizovani energetski baferi u regionalnoj mreži, čime se ispunjava regionalna balansirajuća uloga.
Hessenpoort je hitna pomoć sa tako nadlokalnom funkcijom. Lokacija je jedna od deset pilota hitne pomoći na istoku Holandije, od kojih su dva već u fazi razvoja. Prema Pfeifferu, oko 50 od 700 poslovnih parkova u Overijsselu i Gelderlandu pozajmljuje se takvom pristupu hitnoj pomoći. Prikladnost se, između ostalog, određuje prisustvom višestrukih energetskih tokova (multimodalnost), skale i blizine energetskih mreža.
Da bi se ED-ovi uveli u velikom obimu, i dalje je potrebno ukloniti pravne prepreke. Na primer, mrežni operateri i dalje imaju primarni zadatak da učine mrežu težom. Centralni sistem koji je što je moguće stabilniji je osnovni cilj. Operateri mreže su takođe zakonski obavezni da svim kompanijama obezbede individualnu vezu.
Međutim, operateri mreže sada eksperimentišu sa off-peak ugovorima u kojima se povezanoj strani dodeljuje kapacitet prenosa samo u vreme niskog opterećenja mreže. Virtualni ugovori ili grupni ugovori također se sklapaju na eksperimentalnoj osnovi, ali zapravo je to situacija tolerancije.
50% prekomjernog kapaciteta
Operateri mreže sada prepoznaju hitnost dvostrukog pristupa. Zajedno sa nacionalnom vladom, regionalnim vlastima, holandskom Upravom za potrošače i tržišta (ACM) i tržišnim strankama, mrežni operateri predstavili su 21. decembra Nacionalni akcioni program za zagušenje mreže. U njemu se navodi da jačanje elektroenergetske mreže nikako ne može pratiti eksponencijalno rastuću potražnju za (održivom) električnom energijom.
Jedna od linija djelovanja je povećanje “fleksibilnog kapaciteta mreže.” Energetska čvorišta u poslovnim parkovima izričito se spominju kao rješenje.
U decembarskom izdanju trgovinskog magazina BT, Hans Peter Oskam, direktor politike i energetske tranzicije u Netbeheer Nederlandu, izjavio je da i dalje postoji oko 10 do 50 odsto prekomernog kapaciteta na mreži. Ali prvo najveća potražnja – trenutak kada kompanije istovremeno zahtijevaju puno snage – mora biti sravnjena sa zemljom. Prema njegovim rečima, to se može uraditi boljom koordinacijom lokalno koja kompanija kupuje električnu energiju u koje vreme.
U teoriji, to stvara prostor za povezivanje dodatnih kompanija, bez sagorevanja trafostanice na koju je povezan poslovni park. Najveća potražnja može se dodatno spljoštiti ako se energija proizvedena lokalno može prodavati lokalno.
“Usuđujem se reći da možete udvostručiti kapacitet na mreži lokalno ako se fokusirate na oboje: pametniju upotrebu usklađivanjem potražnje i lokalnu razmjenu lokalno proizvedene energije, bez potrebe da opterećujete mrežu.” To je upravo ono što ED-ovi omogućavaju.
Direktor Netbeheer Nederlanda ističe i da mrežni operateri također nemaju ljudstva za obavljanje potrebnih pojačanja svugdje u kratkom roku. “Ako želimo da preduzmemo korake u rastu kapaciteta do 2030. godine, prvo moramo bolje da iskoristimo postojeću mrežu,” kaže Oskam.
Okviri za razmjenu ugovora o energetici
Oskam također naglašava da su za tu svrhu potrebni novi pravni okviri. Na primer, odeljenje za vanredne situacije u Schiphol Trade Parku i dalje se oslanja na spremnost pojedinih kompanija da podele pojedinačne energetske ugovore. Pfeiffer takođe navodi da ED-ovi traže kompanije koje žele da aktivno doprinesu “funkciji kontrolnog dugmeta,” kako bi uravnotežile i održale lokalni energetski sistem u ravnoteži.
Da ne bi u potpunosti zavisio od dobre volje pojedinih strana, Netbeheer Nederland ima novi oblik ugovora u radovima za klastere kompanija, koje želi da dostavi regulatoru ACM. U takvom grupnom ugovoru, prava i obaveze moraju postati jasne svim stranama.
“Mislim da povećanje zahtijeva standardizaciju”, rekao je Oskam za BT. “Ako želite da energetska tranzicija uspije za manje od stotinu mjeseci. Imamo 4.000 poslovnih parkova u Holandiji i ne možemo da uradimo 4.000 pilota. Tamo gde je to moguće i neophodno, moraćemo da sprovedemo grupne ugovore, ako vidite da zaista postoji mnogo neiskorišćenih kapaciteta koji se kroz saradnju mogu mnogo pametnije iskoristiti.”
“Utvrdili smo manje investicija koje bismo mogli sa razumnom sigurnošću utvrditi da će se one dogoditi”, kaže Pfeiffer o ulaganjima koja se mogu izbjeći u pojačanju mreže. “To se odnosi na investicije u trafostanice srednjeg napona u blizini poslovnih parkova. Nismo bili u mogućnosti da utvrdimo i zbog toga ne uključimo manje ulaganja u kablove i na visokim nivoima napona. Sa studijom izvodljivosti za određeni poslovni park, u bliskoj saradnji sa kompanijom za distribuciju energije, moguće je preciznije odrediti šta će biti dobitak.”
https://www.ttm.nl/