Obzirom da su uočena određena različita postupanja u NCTS-u u vezi s podatkom o lokaciji robe u EDI provoznoj deklaraciji, kad se roba doprema u prostor ovlaštenog primaoca, dostavljam vam sljedeće pojašnjenje u vezi s unosom elementa podatka 16 15 000 000 ”lokacija robe” od strane korisnika postupka provoza/zastupnika prilikom popunjavanja EDI (elektronske) provozne deklaracije:
Deklaracija za postupak provoza u NCTS-u može se podnijeti u redovnom postupku i pojednostavljenom postupku.
Pojednostavljeni postupak je ukoliko korisnik postupka ima odobrenje za korištenje statusa ovlašteni pošiljalac i/ili ovlašteni primalac (za sada samo ove dvije vrste pojednostavljenja).
Slijedom navedenog, element podataka ”lokacija robe” je obavezan podatak na nivou glavne pošiljke (MC-master consignement), a odnosi se na informaciju o tome gdje se roba može pregledati od strane carine, prije puštanja iste u postupak provoza.
Za vrstu lokacije koriste se sljedeće šifre:
A (predviđena lokacija),
B (ovlašteno mjesto – po odobrenju za pojednostavljenje, ovl. pošiljalac, ovl. primalac) ,
C (kada se zahtijeva da se roba predočava van radnog vremena i na nekom drugom mjestu, koje nije ovlašteno ili nije polazna ili odredišna carinska ispostava) i
D (ostalo).
Nakon što se izabere vrsta lokacije (A, B, C ili D), potrebno je unijeti kvalifikator identifikacije, element podatka 16 15 046 000. U zavisnosti od izabranog kvalifikatora identifikacije (T, U, V, W, X, Y, Z), zavisi obaveznost podataka iz grupe podataka ”LOKACIJA ROBE”.
Ukoliko se roba otprema iz polazne carinske kancelarije, odnosno ista se pregleda u polaznoj carinskoj kancelariji – redovni postupak, unosi se šifra ”A” (predviđena lokacija), za kvalifikator identifikacije, trebalo bi da se unosi šifra ”V” . Ako se unese šifra ”V”, obavezno se mora unijeti i šifra polazne carinske kancelarije.
Takođe, robu može da primi ovlašteni primalac u odobrenom prostoru, iako je roba puštena u postupak provoza po redovnom postupku (roba se otprema iz polazne carinske kancelarije), što znači da se unosi lokacija robe ”A” i obrada deklaracije u polaznoj carinskoj lancelariji je u redovnom postupku (”NORMAL”).
Ukoliko se roba otprema iz odobrenog prostora ovlaštenog pošiljaoca, odnosno roba će se pregledati u prostoru ovlaštenog pošiljaoca – pojednostavljeni postupak, unosi se šifra lokacije ”B” (ovlašteno mjesto), a za kvalifikator identifikacije trebalo bi da se unosi se šifra ”Y” (broj odobrenja lokacije). Ukoliko je unijeta šifra ”Y” – obavezno se unosi šifra za lokaciju navedenu u odobrenju za pojednostavljeni postupak – ovlašteni pošiljalac, npr. broj skladišta u kome se roba može pregledati.
Ukoliko je kvalifikator identifikacije ”U”, obavezno se unosi UN/LOCODE itd…. Vidjeti Prilog 1. Uputstva o popunjavanju carinske deklaracije za postupak provoza sistemom elektronske razmjene podataka ”Službeni glasnik BiH”, broj: 68/21 i Prilog 1. Objašnjenja za privrednike/trgovce zajedničkig zahtjeva, formata i kardinaliteta elemenata podataka elektronske poruke IE015 (podaci deklaracije) NCTS faza 5 (v.1.), koji se mogu pronaći na web stranici UIO.
Zaključak:
U slučaju da je roba otpremana iz prostora ovlaštenog pošiljaoca, tako da je mjesto pregleda robe (lokacija robe) prije puštanja u postupak provoza odobreni prostor ovlaštenog pošiljaoca, šifra lokacije treba biti ”B”, a ukoliko se roba u otprema u redovnom postupku iz polazne carinske ispostave i kontrola se vrši u polaznoj carinskoj ispostavi, šifra lokacije treba biti ”A” (iako roba ide u prostor ovlaštenog primaoca – što korisnik postupka provoza/zastupnik koji otprema robu ne mora znati).
Po prijemu poruke IE007 o prispjeću robe od strane ovlaštenog primaoca IE007, NCTS sistem vrši potrebne provjere u vezi postojanja odobrenja za status ovlaštenog primaoca, te ako je sve u redu, prihvata prispjeće pošiljke, u kom slučaju NCTS sistem generiše i polaznoj carinskoj kancelariji šalje poruku o dolasku pošiljke (IE006).
Nakon provedene analize rizika sistem će pošiljkama koje su dobile tzv. zelenu rutu pokrenuti ”timer” u trajanju propisanom u odobrenju od strane UIO (trenutno 30 minuta), u kojem nosilac odobrenja čeka dozvolu za istovar. Za vrijeme trajanja timer-a odredišna carinska kancelarija odlučuje hoće li pustiti robu bez kontrole ili će ići u kontrolu robe. Ako odredišna carinska kancelarija odluči ići u kontrolu robe, pošiljka se tretira kao da je podnesena po redovnoj proceduri i odredišna carinska kancelarija dalje postupa na način opisan u čl. 19.-24. Uputstva o provođenju nacionalnog postupka provoza uz upotrebu NCTS sistema (”Službeni glasnik BiH”, broj: 38/21).
Znači, ukoliko je roba otpremljena iz polazne carinske ispostave i unijeta je lokacija ”A”, a ista roba pristigla u odobreni prostor ovlaštenog primaoca, nakon što ovlašteni primalac pošalje poruku IE007 (obavijest o prispijeću pošiljke) kroz NCTS nadležnoj odredišnoj carinskoj kancelariji, postupak se dalje odvija kao što je prethodno opisano.