Reforma obuhvata digitalnu transformaciju i smanjiće glomazne carinske procedure zamenom tradicionalnih deklaracija pametnijim pristupom kontroli uvoza zasnovanim na podacima. Istovremeno, carinski organi će imati alate i resurse koji su im potrebni za pravilnu procenu i zaustavljanje uvoza koji predstavlja realne rizike za EU, njene građane i njenu privredu.
Reforma odgovara na trenutne pritiske pod kojima posluju carinske službe EU, uključujući ogromno povećanje obima trgovine, posebno u e-trgovini, brzo rastući broj standarda EU koji se provjeravaju na granici i promjenu geopolitičke stvarnosti i kriza. Reforma će učiniti da se carinski okvir prilagodi zelenijoj, digitalnijoj eri i doprinese sigurnijem i konkurentnijem jedinstvenom tržištu. Ova reforma pojednostavljuje i racionalizuje zahteve za izveštavanje trgovaca, npr. smanjenjem vremena isporuke za uvozne procedure, obezbeđivanjem jedinstvenog interfejsa EU i olakšavanjem ponovne upotrebe podataka. Na ovaj način, reforma doprinosi postizanju obećanja predsednice Fon der Lajen da će smanjiti ovaj teret za 25 odsto bez ugrožavanja povezanih ciljeva.
Novi carinski organ u EU nadgledaće čvorište za carinske podatke EU koje će pokretati novi sistem. Vremenom će centar podataka zameniti postojeću IT infrastrukturu za carinske usluge u državama članicama EU, štedeći do dve milijarde evra godišnje na operativnim troškovima. Nova vlast će takođe doprineti boljem pristupu EU upravljanju rizicima i carinskim kontrolama.
Nova saradnja sa poslovnom zajednicom
Kompanije koje žele da unesu robu u EU moći će da registruju sve informacije o svojim proizvodima i lancima snabdevanja u jedinstvenom onlajn okruženju u reformisanoj carinskoj uniji EU: novom čvorištu za carinske podatke EU. Ova napredna tehnologija će prikupljati podatke koje pruža industrija i — kroz mašinsko učenje, umjetnu inteligenciju i ljudsku intervenciju — pružiti vlastima potpuni pregled lanaca snabdijevanja i kretanja robe.
Istovremeno, prilikom dostavljanja svojih carinskih podataka, preduzeća treba da komuniciraju samo sa jednim portalom i samo jednom moraju da dostave podatke za više pošiljki. U slučajevima kada su poslovni procesi i lanci snabdevanja potpuno transparentni, trgovci sa najviše poverenja (poverenje i provera) moći će da puste svoju robu u opticaj u EU bez aktivnog delovanja carinskih službi. Kategorija Trust and Check jača već postojeći AEO program za ovlašćene privredne subjekte (AEO).
Ova nova saradnja sa poslovnom zajednicom je na prvom mestu na svetu. To je moćan novi instrument za podršku poslovanju, trgovini i otvorenoj strateškoj autonomiji EU. Čvorište za carinske podatke EU omogućiće uvoz robe u EU, uz minimiziranje carinske intervencije, bez ugrožavanja bezbednosnih i zahteva za borbu protiv prevara.
Prema predlozima, čvorište podataka će postati dostupno za isporuke e-trgovine 2028. godine, a (na dobrovoljnoj osnovi) svim ostalim uvoznicima 2032. godine, donoseći neposredne koristi i pojednostavljenja. Trgovci povjerenjem i provjerom također će moći očistiti sav svoj uvoz carinskim tijelima države članice u kojoj imaju poslovni nastan, bez obzira na to gdje roba ulazi u EU. Pregled 2035. godine će razmotriti da li se ova mogućnost može proširiti na sve trgovce kada čvorište postane obavezno od 2038. godine.
Pametniji pristup carinskim kontrolama
Predloženi novi sistem pružiće carinskim organima pogled iz ptičje perspektive na lance snabdevanja i proizvodne procese robe koja ulazi u EU. Sve države članice imaće pristup podacima u realnom vremenu i moći će da udruže informacije kako bi brže odgovorile na rizike, doslednije i efikasnije.
Veštačka inteligencija će se koristiti za analizu i praćenje podataka i za predviđanje problema i pre nego što roba krene na put ka EU. To će omogućiti carinskim organima EU da usmere svoje napore i resurse na oblasti u kojima su najpotrebnije: da spreče ulazak nebezbedne ili ilegalne robe u Uniju i da zadrže sve veći broj zabrana EU, pri čemu zakonodavstvo zabranjuje određenu robu koja je u suprotnosti sa zajedničkim vrednostima EU. Na primer, u oblastima klimatskih promena, krčenja šuma i prinudnog rada. Takođe će doprineti pravilnoj naplati carina i poreza, u korist budžeta država članica i EU.
Kako bi pomogao državama članicama da identifikuju prioritetne rizike koje treba rešiti i da pomognu u koordinaciji njihovih kontrola i inspekcija (posebno u vreme krize), novi carinski organ EU će objediniti i proceniti informacije i ekspertizu na nivou EU na osnovu podataka koje pruža Čvorište za carinske podatke EU. Novi režim će značajno poboljšati saradnju između carinskih i organa za nadzor tržišta i organa za sprovođenje zakona na nivou EU i na nacionalnom nivou, između ostalog i kroz razmenu informacija putem Centra za carinske podatke.
Moderniji pristup e-trgovini
Zahvaljujući današnjoj reformi, onlajn platforme će postati ključni akteri kako bi se osiguralo da roba koja se prodaje putem interneta u EU bude u skladu sa svim carinskim obavezama. Ovo je važna promena u odnosu na sadašnji carinski sistem, gde odgovornost leži na pojedinačnim potrošačima i prevoznicima. Platforme će morati da obezbede da se carinske dažbine i PDV plaćaju prilikom kupovine kako se potrošači više ne bi suočili sa skrivenim troškovima ili neočekivanom administracijom po dolasku paketa. Sa onlajn platformama kao zvaničnim uvoznicima, potrošači u EU mogu biti sigurni da su sve carine plaćene i da su njihove kupovine bezbedne i u skladu sa ekološkim, bezbednosnim i etičkim standardima EU.
Istovremeno, reformom se ukidaju sadašnji pragovi kojima se roba čija je vrednost manja od 150 evra izuzeta od carina. Prevaranti to u velikoj meri iskorišćavaju. Procenat takvih paketa koji ulaze u EU gde je vrednost proglašena preniskom da bi se izbegle carinske dažbine na uvoz trenutno je čak 65%.
Reforma takođe pojednostavljuje obračun carina za najčešću robu niske vrednosti kupljenu izvan EU, smanjujući hiljade mogućih kategorija carina na samo četiri. To će olakšati izračunavanje carina za male pakete, omogućavajući da platforme i carinski organi bolje obrađuju milijardu e-kupovina koje ulaze u EU svake godine. Rizik od prevare će takođe biti eliminisan. Očekuje se da će nova, prilagođena šema e-trgovine dovesti do dodatnih carinskih prihoda od milijardu evra godišnje.
Pozadinu
Današnja reforma ispunjava posvećenost predsednice Fon der Lajen da podigne carinsku uniju EU na viši nivo, posebno nadovezujući se na preporuke ekspertskih grupa o budućnosti carinske unije 2022. godine. Zakonodavni predlozi će sada biti prosleđeni na usvajanje Evropskom parlamentu i Savetu Evropske unije i Evropskom ekonomskom i socijalnom komitetu na konsultacije.