Kombinacija umjetne inteligencije (AI) i blockchaina namijenjena je prevladavanju ove prepreke – prema pouzdanom protoku materijala, informacija i finansija. Cilj je podržati sveobuhvatnu razmjenu podataka. Ovo je namijenjeno da koristi malim i srednjim preduzećima (MSP) posebno. Do kraja 2025. godine, trebale bi postojati konkretne aplikacije u obliku rješenja otvorenog koda. Ovo je namijenjeno da omogući kompanijama da kreiraju nove poslovne modele koji osiguravaju međusobno povjerenje i na taj način jačaju veze duž lanaca snabdijevanja.
Fraunhofer želi digitalizirati logistiku u 4 koraka
Tokom narednih godinu i po dana, naučnici na Fraunhofer IML-u žele koristiti četiri fokusna područja kako bi procijenili koja AI i blockchain rješenja nude najveću dodanu vrijednost. Prvi fokus je na rješenjima za praćenje robe od sirovine do potrošača. Ovo je posebno važno u pogledu zakonskih propisa kao što su digitalni pasoš proizvoda ili izvještaji o održivosti. Drugi korak je onda o finansijskim transakcijama koje se mogu obraditi automatski i zasnovane na pravilima pomoću takozvanih pametnih ugovora. Treći aspekt se prvenstveno vrti oko digitalizacije transportnih dokumenata. Tehnologije premošćivanja i različiti AI alati će se posebno koristiti.
BMDV daje 5 miliona eura za projekat Skala
Projekt SKALA finansira sa ukupno 5 miliona eura od strane Federalnog ministarstva digitalizacije i transporta (BMDV). Koordinira ga Fraunhofer IML. Ostali projektni partneri su Fraunhofer Institut za softversko i sistemsko inženjerstvo ISST i Katedre za korporativnu logistiku (LFO) i rukovanje materijalima i skladištenje (FLW) na Tehničkom univerzitetu u Dortmundu.