WIL konzorcijum je posvećen pokretanju značajnih promena i podsticanju inkluzivnijeg i raznovrsnijeg pejzaža logističke industrije kroz saradnju, a ne konkurenciju.
Promovisanje bolje rodne ravnoteže
Uprkos postepenim poboljšanjima, rodna neravnoteža u logistici i dalje je visoka. Žene, na primer, čine samo 6% ili manje populacije vozača kamiona u Evropi. Da bi se stvorila uravnotežena i efikasna radna snaga, neophodno je zatvoriti ovaj jaz, posebno u vremenima nedostatka vozača. Istraživanja su dosledno pokazala da različiti timovi ostvaruju bolje performanse i bolje poslovne rezultate. Međutim, operativne i menadžerske pozicije u logistici i dalje pretežno drže muškarci, naglašavajući potrebu za ciljanim akcijama za promovisanje rodne ravnoteže.
Postizanje rodne ravnopravnosti u radnoj snazi moglo bi imati značajan uticaj na globalnu ekonomiju, potencijalno dodajući 28 biliona dolara, ili 26 odsto, godišnjem globalnom BDP-u do 2025. godine. Međunarodna organizacija rada analizirala je upravljanje raznolikošću u 13.000 kompanija u 70 zemalja i zaključila da raznovrsnije kompanije bolje funkcionišu u pogledu sticanja i zadržavanja talenata, kreativnosti, inovacija i prihoda. BlackRock-ova analiza 1.500 MSCI kompanija tokom protekle decenije takođe je pokazala da su kompanije sa najrazličitijom radnom snagom nadmašile svoje manje raznolike vršnjake za 29 odsto godišnje u pogledu povrata na kapital (RoA) između 2013. i 2022. godine. Ipak, očekuje se da će premošćivanje rodne razlike na globalnom nivou trajati 131 godinu, prema podacima Svetskog ekonomskog foruma. Iako ovi brojevi pružaju opšti pregled, izazov je još veći u logističkom sektoru. Ove statistike podstiču osnivače da stvore jedinstvenu inicijativu i udruže snage koje prevazilaze konkurenciju.
Primjer realne saradnje
WIL konzorcijum, koji se zasniva na svesti zasnovanoj na podacima odozgo nadole, ima za cilj da postane inspirativna platforma za poslovne akcione planove i ima za cilj da podstakne angažovanje optimizacijom uslova koji promovišu raznolikost uz stvaranje inkluzivnog i uspešnog logističkog ekosistema. Saradnja između 10 strana u ovom konzorcijumu je jedinstvena u ovom sektoru. To je uzoran model kopeticije: saradnja nad konkurencijom. Zajednički napori ovih 10 organizacija prevazilaze konkurentske barijere i ilustruju važnost različitih perspektiva i pozadina.
Cathy Budd, Dowova potpredsjednica CPO-a i potpredsjednica za nabavku, naglasila je da je “misija žena u logistici premostiti rodni jaz izgradnjom inkluzivnog ekosistema koji nadmašuje stereotipe i rodnu pristrasnost. Umesto da pokrene jednu inicijativu, grupa je odlučila da udruži snage sa nekoliko igrača u sektoru. Hilde Essers, predsjednica Upravnog odbora H.Essersa, dodala je da se “udruživanjem resursa i napora može postići veći uticaj. Postizanje uravnoteženije zastupljenosti polova koristi svima, a sve počinje sa ovim konzorcijumom.”
Od ambicije do uticaja
Konzorcijum će se u početku fokusirati na evropski sektor hemijske logistike, oslanjajući se na stručnost svojih 10 članova odbora i baveći se sektorskim specifičnim potrebama kao što su usklađenost, bezbednost i održivost kroz povećanu rodnu raznolikost. Da bi obezbedio konkretnu mapu puta, konzorcijum WIL je odlučio da fokusira napore na tri ključne ciljne grupe: vozače, operatere i rukovodioce. Konzorcijum će razviti platformu za podizanje svesti, podsticanje liderstva, razmenu najboljih praksi, inspiraciju logističke zajednice, zagovaranje napredovanja alata i povećanje kolektivnog uticaja za ovu ključnu publiku.
Konzorcijum Žene u logistici posvećen je unapređenju rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena na svim nivoima logističke industrije kroz zajedničke napore, ciljane akcije i kontinuirano upravljanje zainteresovanim stranama.
https://www.ttm.nl/management/p