DHL se odnosi na prognozu da će se tržište za prepoznavanje slika (računarski vid) razvijati posebno dinamično. Ako je njegova globalna vrednost bila 2020,9 milijarde dolara u 4. godini, 2030. godine biće 41,1 milijarda dolara. To predstavlja stopu rasta u srednjim godinama od 16%.
“Već vidimo prve primere u logistici koji već pokazuju vrednost prepoznavanja slike, npr. u različitim primenama u oblastima bezbednosti, zdravlja i dimenzija tereta. Kako se kompjuterski vid razvija sa dubinom slike, 3D rekonstrukcijom i tehnologijom za tumačenje tamnih i mutnih slika, on će ponuditi mnoge nove mogućnosti i dodatne pogodnosti za logističke kompanije,” rekao je Klaus Dohrmann, potpredsednik odeljenja za inovacije i istraživanje trendova u DHL CSI.
Autori izveštaja tvrde da će kompjuterska vizija biti ključ uspeha logističkih kompanija, omogućavajući im da “bolje automatizuju i efikasnije procese i rade održivo i bezbedno.”
Podrška logističarima
Računarski vid se može primeniti u logistici u četiri glavne oblasti: bezbednost na radu, trenutne operacije, upravljanje imovinom i upravljanje teretom.
Prepoznavanje slika od strane veštačke inteligencije u OSH pitanjima može pomoći u identifikaciji potencijalnih opasnosti u skladištima, halama i drugim logističkim centrima, smanjujući rizik i sprečavajući nesreće. Štaviše, računarski vid može otkriti probleme kao što su nedostatak odgovarajuće zaštitne odeće kod radnika ili netačni stavovi i pokreti, a takođe može otkriti prve znake umora.
Za trenutne operacije računar može da koristi sliku za otkrivanje prepreka u području postrojenja ili logističkog parka, analizu toka posla, a da ne pominjemo da može da deluje i kao čuvar, filtrirajući neovlašćene upade u nadgledano područje.
Računarski vid može značajno olakšati tehničke timove, preuzeti nadzor i kontrolu nad imovinom logističkog operatera i informisati ih o problemima, greškama i anomalijama.
Pored jednostavnog praćenja onoga što se dešava u sali, skladištu ili neposrednoj blizini, napredni računarski vid može se koristiti za automatizaciju procesa rukovanja opterećenjima. Konkretno, ova tehnologija može pomoći u proceni veličine tereta i koristiti ga za planiranje plasmana tereta u transportu i skladištenju.
Pored toga, veštačka inteligencija može da proveri klasifikaciju opterećenja i da li su u skladu sa normama i zahtevima. Računarski vid takođe može pomoći u prilično zamornom procesu inventara.
Računarski vid, podržan i analiziran od strane veštačke inteligencije, može pronaći široku primenu u oblastima kao što su maloprodaja, zdravstvo, industrija, ali takođe može mnogo pomoći u odgovoru na prirodne katastrofe i sprečavanju njihovih posledica.
Veliki Brat vidi sve
Naravno, pred nama je još dug put do korišćenja računarskog vida u svim ovim oblastima.DHL stručnjaci su takođe identifikovali neke od izazova i strahova povezanih sa tehnologijom.
Njegovo društveno prihvatanje može biti fundamentalno, i prilično je osetljivo kada uzmete u obzir da bi se radilo o stalnom nadzoru. S obzirom na bogatstvo zakonodavstva o zaštiti ličnih podataka i osetljivih informacija, ova pitanja će takođe morati da se široko uzmu u obzir u širokoj primeni računarskog vida. Da ne spominjem kibernetičku sigurnost – jer će tehnologija rukovati važnim i osjetljivim podacima.
Međutim, moralno-zakonodavna pitanja su samo početak. Mašine za analizu će morati da budu pravilno programirane i “obučene” i, u slučaju mašina za snimanje, osigurati da su slike dovoljno visokog kvaliteta (i redovno se ažuriraju). Štaviše, pravi alati se ne mogu kupiti gotovi u prodavnicama – oni moraju biti prilagođeni potrebama svake kompanije.
Bővebben itt: https://trans.info/hu/kepfelismeres-mesterseges-intelligenciaval-368561