Od 1. januara 2023. svi trgovci koji podnose carinske deklaracije u Holandiji moraju da ih predaju putem novog digitalnog sistema, DMS, ističe carinski specijalista DDC FPO
Velike promjene dolaze u carinjenju i carinjenju u Holandiji.
Svi postojeći sistemi i baze podataka za carinsku obradu zamenjuju se jednim novim digitalnim sistemom pod nazivom Douaneaangiften Management Sistem (DMS).
Sistemi koji se zamenjuju uključuju Aangiftesisteem (AGS), kao i Geautomatiseerde Periodieke Aangifte/Schriftelijke Periodieke Aangifte (G(S)PA) i VENUE, pojednostavljeni sistem deklaracije za kompanije za e-trgovinu.
Od 1. januara 2023. svi trgovci koji podnose carinske deklaracije u Holandiji moraju da ih predaju putem DMS-a. Poslednja faza uvođenja počela je u aprilu, tako da su neke kompanije već prešle na DMS.
Zašto se ova promena dešava i šta to znači za kompanije koje uvoze ili izvoze iz Holandije?
Usklađenost sa Carinskim zakonikom Unije (UCC)
Počnimo od toga zašto se ova promena dešava.
Zakonodavstvo o carinskom zakoniku Unije (UCC), kojim su ažurirani carinski zahtevi širom EU, stupio je na snagu 2016. Njegovi primarni ciljevi su digitalizacija carinskih deklaracija i poboljšanje harmonije u trgovini između zemalja članica EU. Od tada se sprovodi kroz podzakonske akte poznate kao delegirani i provedbeni akti.
Holandija prelazi na DMS kako bi se uskladila sa UCC, posebno sa Aneksom B, koji kaže da sve kompanije moraju podneti povrate samo digitalno od 1. januara 2023.
Usklađenost nije jedini razlog za prelazak na DMS. Postojeći sistemi za carinske deklaracije su zastareli i veoma ručni. Postoji nada da će DMS izgladiti proces, obezbediti veću vidljivost i poboljšati bezbednost za sve strane.
Šta se menja?
Svi stari sistemi (uključujući sistem AGS deklaracije) više neće biti operativni osim za obradu već postojećih deklaracija.
Postoje dve verzije DMS-a: DMS 4.0 i DMS 4.1.
DMS 4.0 je za kompanije koje su ranije koristile normalnu proceduru deklarisanja u AGS-u
DMS 4.1 je za kompanije koje su ranije koristile G(S)PA
DMS 4.1 je još uvek u razvoju, a kompanije koje su ranije koristile G(S)PA mogu da odlože korišćenje DMS 4.1 do 1. jula 2023. Do tog vremena moraju da koriste DMS 4.0.
Postoji jedna velika promena procesa u DMS-u u poređenju sa AGS-om, a odnosi se na ispravke. Sa DMS-om, holandski carinski organi više neće sami vršiti ispravke. Umesto toga, deklaranti koji dobiju poruku o rezultatima revizije/inspekcije u DMS-u moraju sami da primene ispravke. Roba neće biti puštena sve dok deklarant ne ispravi deklaraciju i carina je u potpunosti ne obradi.
Ublažavanje rizika tokom prelaska na DMS u Holandiji
Šta će biti potrebno da preduzeća koja trguju u Holandiji pređu na DMS i kako mogu da umanje rizik tokom ovog procesa?
Prelazak na DMS zahteva ažuriranje softvera za carinsku obradu i upoznavanje relevantnih pravila i promena procesa. Prodavci softvera za carinsko posredovanje bi već trebalo da se pripreme za prelazak na DMS, ali interne operacije i obuka su na individualnim deklarantima.
Postoji nekoliko rizika povezanih sa ovom tranzicijom. Agenti za carinsku obradu će morati da nauče kako da rade sa novom bazom podataka, a stope ljudske greške će verovatno biti veće od uobičajenih kako se budu prilagođavali. Pored toga, moraju se kreirati novi procesi za primenu ispravki nakon inspekcije. Konačno, postoji šansa da se greške ili greške u bazi podataka mogu pojaviti nakon pokretanja.
Ljudska greška, novi procesi i softverske greške mogu uzrokovati usporavanje i dovesti do izazova u pogledu kapaciteta.
Da biste ublažili ove rizike, važno je biti proaktivan. Preporučujemo da preduzmete sledeće korake:
Ako to već niste uradili, kontaktirajte svog dobavljača softvera za carinsku obradu i pitajte kako planiraju da vam pruže podršku i rešavaju potencijalne probleme tokom procesa tranzicije.
Procenite svoj tim i odredite da li treba da angažujete dodatne članove tima. Da li već radite punim kapacitetom pre tranzicije? Ako je tako, možda će vam trebati dodatna pomoć da prođete kroz prelazni period.
Počnite da obučavate svoj tim unapred kako biste svojim agentima za carinsku obradu dali što je moguće više piste da nauče nova pravila i procese pre nego što se promene.
Razmislite o prepuštanju vašeg tereta deklaracije o međunarodnoj otpremi upućenom dobavljaču treće strane kao što je DDC FPO.
Od ovog pisanja, još uvek ima vremena da se pripremimo za prelazak na DMS. Počnite što je pre moguće da biste izbegli buduće glavobolje.
https://forwardermagazine.com/