Između 14. i 21. septembra 2022., Europol i Evropska uprava za rad podržali su koordinisane akcione dane širom Evrope protiv trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije u poljoprivrednom sektoru. Operaciju je vodila Francuska i uključivala je širok spektar organa za sprovođenje zakona, uključujući policiju, imigracionu i graničnu stražu, inspekciju rada i poreske vlasti iz 16* zemalja. U operativnim aktivnostima na terenu učestvovalo je više od 6 000 službenika nacionalnih vlasti.
Nedjelja akcije je rezultirala:
- 17 uhapšenih u Francuskoj, Španiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Ukrajini
- Identifikovana 42 osumnjičena trgovca ljudima na Kipru, u Francuskoj, Italiji, Španiji, Švedskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i Ukrajini
- Utvrđeno je 874 radnika pogođenih eksploatacijom i povredama rada (uključujući 231 identifikovanu kao moguću žrtvu trgovine ljudima i eksploatacije)
- Provjereno 4 291 lokacija (uključujući vinograde i farme).
- Provjereno 1 087 vozila
- 37 017 ljudi je proverilo
- Pokrenuto 36 novih istraga
- Inspektori rada evidentirali 192 sumnje na kršenje zakona
- Sezonski radnici su i dalje izloženi velikom riziku od eksploatacije
Europol je koordinirao dane akcije i omogućio razmjenu informacija između zemalja učesnica. Europol je pružio analitičku i operativnu podršku 24 sata dnevno i sedam dana u nedelji i omogućio razmenu komunikacije u realnom vremenu između nadležnih organa.
*Zemlje učesnice: Belgija, Bugarska, Kipar, Finska, Francuska, Grčka, Irska, Italija, Letonija, Holandija, Portugal, Rumunija, Španija, Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Ukrajina
Europol: Sa sedištem u Hagu, Holandija, Europol podržava 27 država članica EU u njihovoj borbi protiv terorizma, sajber kriminala i drugih teških oblika organizovanog kriminala. Europol takođe sarađuje sa mnogim partnerskim državama koje nisu članice EU i međunarodnim organizacijama. Od različitih procena pretnji do prikupljanja obaveštajnih podataka i operativnih aktivnosti, Europol ima alate i resurse koji su mu potrebni da učini svoj deo u bezbednijoj Evropi. Evropska uprava za rad (ELA) je stvorena da pomogne državama članicama da efikasno sprovode pravila o mobilnosti radne snage unutar EU, uključujući koordinaciju i podršku prekograničnim inspekcijama.
ELA: Evropska uprava za rad (ELA) je stvorena da pomogne državama članicama da efikasno sprovode pravila o mobilnosti radne snage unutar EU, uključujući koordinaciju i podršku prekograničnim inspekcijama.
(izvor;https://www.ela.europa.eu/)