“Tri kaznena poena i novčana kazna od 135 evra. Ovo je kazna za 60 vozača koji su snimili operaciju spašavanja kada se kamion zapalio na autoputu A1 u blizini Ressons-sur-Matza (Oise) ,” napisao je Roadpol na Facebooku.
Skoro svaki drugi ili treći vozač snimio je nesreću tokom vožnje.
Ovo je neodgovorno i zabranjeno. Vozač može biti u opasnosti i ugroziti žandarme, koji su odgovorni za sigurnost tokom intervencije vatrogasaca”, kritizira Roadpol stav vozača.
“Neke policajce su oribali automobili posmatrača koji nisu obraćali pažnju na put,” dodaje se u saopštenju.
Sankcije u Njemačkoj
U Francuskoj se ne kažnjavaju samo ovakvi zločini. Njemačka ima jedno od najstrožih pravila po ovom pitanju, jer ne samo da je zabranjeno korištenje telefona i drugih mobilnih uređaja za volanom, već je zabranjeno i snimanje mjesta nesreća i žrtava. Prema pravilima uvedenim u Nemačkoj 2017. godine, fotografisanje ili snimanje mesta nesreće i (uživo) žrtava tretira se kao krivično delo, bez obzira na to da li je snimak objavljen ili ne. Pravljenje samog snimka je kažnjivo. Prijeti mu novčana kazna do 1.000 eura i do dvije godine zatvora.
Nemačka vlada je 2020. godine dopunila propise. Prema inovacijama, fotografisanje ili snimanje žrtava nesreća smatra se krivičnim djelom (prema StGB – Njemačkom krivičnom zakonu – 201) u pogledu prava na privatnost mrtvih. Kažnjiv je na isti način kao i snimanje preživjelih u nesrećama.
Izvor: https://trans.info/hu/sorra-buntettek-a-jarmuvezetoket-mert-filmeztek-ahogy-eg-egy-kamion-357151